Бельгія

Бельгія

Коротка інформація
Загублена між Нідерландами, Німеччиною, Люксембургом і Францією, Бельгія - одна з країн-карликів матінки Європи. Північа частина країни - це рівнини, південь - у владі мальовничих Арден, а берегова лінія Північного моря повністю захоплена модними курортами. А внизу Бельгія перехрещена мережею водоканалів.

Бельгійський краєвид багатоликий - це річки і Арденської ущелини, пологі рівнини. Гордість країни - великий Арденський ліс на кордоні з Німеччиною і Люксембургом і широкі, піщані пляжі на північному узбережжі, які тягнуться на 60 км. У сільській місцевості багато історичних міст, замків та церков. Північне узбережжя Бельгії простягається на 60 км від французького до голландського кордону з безперервним ланцюгом курортів і піщаних пляжів. Район Арден відомий своєю кухнею, лісами, озерами, річками і печерами.
Опис країни
Cтолиця: Брюссель.

Географія: Бельгія розташована на заході Европи і граничить з Францією, Німеччиною, Люксембургом і Нідерландами. Загальна площа 30,528 кв.км.

Крупні міста: Брюссель, Антверпен, Гент, Шарлеруа, Льєж.

Природа: Велика частина країни - рівнина, що підвищується з північного заходу на південний схід від берегів Північного моря ка Арденн (висота до 694 м, гора Ботранж). Уздовж побережжя - смуга дюн, за к-рой розташовані польдери, перехідні в плоскі низовини (Фландрську і Кампін). У середній частині Бельгії переважають горбисті рівнини. Клімат помірно морський. Через країну протікають річки Шельда, Маас, Лейе з притоками і канали Альберта, Шельда-Маас, Гент-Остенде. Загальна довжина водних шляхів Бельгії - 1990 км., зокрема 735 км. каналів. Би. ч. країни представляє культурний ландшафт. Ландшафти охороняються в численних резерватах і природних парках (Від Фань, Калмтхаут і ін.).

Клімат: Помірний морський, з теплою погодою з травня по вересень. Сніг вірогідний протягом зимових місяців. Середні температури січня від +3 C на побережжі до -1 C в Арденнах, липня, відповідно, від +19 З до +14 C. Опадів від 700-900 (на рівнинах) до 1200-1500 мм (у горах) в рік.

Державний лад: Федерація у складі французького, фламандського і германоязичного співтовариств. Бельгія - конституційна монархія. Розділ держави - король. Розділ виконавчої влади - прем'єр-міністр. Законодавчий орган - двопалатний парламент (король за конституцією має право брати участь в законодавчій діяльності). Парламент складається з Палати представників і Сенату. Депутатів Палати представників обирають прямим голосуванням, членів Сенату обирають; 40 чоловік прямими виборами (25 у Фландрії і 25 у Валлонії), по 10 чоловік - з складу Фламандської ради і ради Французького співтовариства. 6 чоловік кооптувалося від сенаторів-фламандців і 4 людини від сенаторов-франкофонов. Сенатором є наслідний принц. Регіони (Фландрія, Валлонія, Брюссель) мають територіально-економічну автономію. Така складна система - плід взаємних компромісів для дотримання рівноправ'я між общинами.

Адміністративно-територіальне ділення: 9 провінцій.

Населення: Чисельність населення 10,29 млн чоловік (2003). Дві найбільш численні національні общини Бельгії - це фламандці на півночі (ок. 55% нас.) і валлони на півдні (ок. 32%). На сході живуть німці (0,6%). Строгі закони оберігають рівноправ'я общин. Ок. 10% населення - іноземці. Швидкими темпами ростуть турецька і арабська (марокканська) общини. У зв'язку з цим росте число прихильників ісламу. У Бельгії є православна община Тезье (20 тис. віруючих).

Мова: Офіційні мови - фламандська, французька і німецька.

Релігія: Більшість населення - католики, є протестантські і єврейські общини.

Економіка: Ще в раннє Середньовіччя Бельгія була однією з «майстерень Европи». Нині це високорозвинута індустріальна країна з інтенсивним сільським господарством (ок. 40% промисловій продукції експортується). ВНП на душу населення 24710 доларів (1995). Стара з галузей промисловості - текстильна (св. 3/4 виробництва сконцентровано у Фландрії). Бельгія відома виробництвом шерстяних килимів і синтетичних килимових покриттів. Бельгія - один з ведучих світових експортерів чорних і кольорових металів, європейських експортерів вугілля. З галузей машинобудування найбільш розвинена автоскладальна, електротехнічна і радіоелектронна. Традиційно розвинена збройова справа (Льєж). Знаменита алмазогранільноє справа і торгівля діамантами (Антверпен).

Валюта: З 1 січня 2002 р. введений Євро (Euro). У одному євро 100 центів. До кінця 2012 р. національний банк обмінюватиме національні банкноти на євро безкоштовно). Обмінний курс - 1 євро = 40,3399 бельгійських франків, зафіксований і змінюватися не буде. У обороті банкноти номіналом в 5, 10, 20, 50, 100, 200 і 500 євро, а також монети номіналом в 1, 2, 5, 10, 20 і 50 центів.

Історичний нарис: Назва від походить від гальського племені белгов, що заселяли країну в давнину. Але історія Бельгії як держави починається з відділення від історичних Нідерландів після Нідерландської революції 16 ст. Ці 9 провінцій не підтримали протестантів і залишилися вірними католицизму. В результаті війни за Іспанський спадок бельгійські території стали володінням австрійських Габсбургов (1714). У 1815-30 цих земель входили до складу Нідерландського королівства. Бельгійська революція 1830 привела до створення самостійної Бельгійської держави. Бельгія стала крупною колоніальною державою. В середині 1990-х рр. завершився початий в 1970-і рр. процес федералізації Бельгії. Бельгія стала одним із засновників НАТО в 1949 і членом Ради Европи. В даний час в Бельгії розміщуються ок. 850 міжнародних організацій, включаючи головні політичні організації ЄС і НАТО.

Національні свята: 21 липня (День принесення королем Леопольдом I присяги на вірність конституції в 1831 році) і 15 листопада (День королівської династії).

Національний домен: .BE

Правила в'їзду: Країна підписала Шенгенську угоду. Для в'їзду необхідна загальна для країн Шенгенської зони віза.

Митні правила: немає ніяких обмежень на імпорт і експорт місцевої або іноземної валюти. Заборонено ввезення неконсервованого м'яса. Інші неконсервовані харчові продукти мають бути задекларовані. Повернення ПДВ можливе при покупці на суму, що перевершує 7000 франків. При покупці по кредитній картці покупець платить суму без ПДВ і підписує гарантію на суму податку, яку необхідно пред'явити на митниці.
Міста, цікаві місця і музеї
Основні визначні пам'ятки: Країна є буквально осереддям історичних пам'ятників і архітектурних споруд, безліч яких розкидана практично по всій терріторі Бельгії. У кожному місті Бельгії є старовинні собори або фортеці, замки або будівлі середньовічних гільдій, що зберігають пам'ять про багатство середньовічної торгової Фландрії і валлонських графств.

Брюссель, столиця стародавнього Брабанта - культурний і політичний центр країни і Європейського Співтовариства. Стару частину міста бельгійці називають "Пентагон", оскільки вона оточена кільцевими бульварами, побудованими на місці старих оборонних споруд. Більшість екскурсій по місту починаються з найбільшої з площ столиці - Гранд-плас (Гротемаркт або Велика площа), на якій розташована стара ратуша "Готель де-віль" із знаменитим флюгером (XV ст.), Св, що зображає. Михайла, що вражає дракона. Тут же розташований Бродхус з музеєм міста Брюсселя і цілий квартал старовинних будівель, кожне з яких має власне ім'я.

Недалеко від Гранд-плас, на вулиці Етюв, знаходяться знаменитий фонтанчик, "візитна картка міста" - Манекен-піс ("Пісяючий хлопчик", XVII ст.) і Палац Націй (парламент). На захід від Гранд-плас розташована Біржа (1873 р.), одна з найпрестижніших сцен в Европе - Опера Монне, площа Рожье, церква Св. Катерини на однойменній площі, оточеній старими будинками XVII-XVIII вв., а також живописні, вічно загачені народом Центральні бульвари. На місці старого каналу, відразу за церквою Св. Катерини, розміщена прекрасна пішохідна зона з чудовою церквою Іоанна Крестітеля (XVII ст.) і двома маленькими прямокутними ставками, оточеними численними рибними ресторанами.

Одна з найвідоміших історичних визначних пам'яток міста - Королівські Галереї Св. Юбера між вулицями Марше-о-ерб і Екюйе. Це перший в Европе архітектурний комплекс з критими галереями (1847 р.), в наші дні оточений десятками художніх салонів, кафе, ресторанів і театрів. Не менш популярні у гостей міста кафедральний собор Св. Михайла (XIII-XVI вв.) і "Класичний квартал", на території якого розташовані такі знамениті пам'ятники, як Палацова площа з Королівським палацом і Палацом академій, Королівська площа, собор Діви Марії, Кокельбергськая базиліка Сакре-кер, церква Св. Іакова і величезний Палац правосуддя.

На невеликій, і насправді оточеній з усіх боків музеями, Музейній площі розташований палац Карла Лотарінгського і знаменитий "Провал" - колодязь, що підсвічується, в якому виставляється частина експонатів Музею сучасного мистецтва. На південь від Королівської площі знаходяться квартали Великого і Малого Саблона, де варто відвідати палац Егмонта (XVIII ст.), церкву Мінім (1715 р.) і прекрасну готичну церкву Нотр-дам-де-віктуар-дю-саблон (XVI ст.).

Величезну популярність має "Брюссельський парк" - колишній мисливський парк королівської династії, а в наші дні - класичний парк у французькому стилі, що вміщає на своїй території декілька живописних водоймищ, Королівський палац, Палац правосуддя, штаб-квартиру Брюссельського банку Ламбер, комплекс Парламенту (1780 р.), Парковий театр і безліч красивих ландшафтних ділянок.

У південно-східній, діловій частині міста, цікаві квартал скверів Марії-Луїзи і Амбіорікс, а також Суаньський і Камбрський лісу. Тисячі туристів привертає Камбрськоє абатство (XIII-XVIII ст., в наші дні тут розташовані Національний географічний інститут і Камбрськая вища школа витончених мистецтв) в районі Іксельських ставків, а також Камбрський сквер і театр Де-пош.

На північному сході Брюсселя цікаві Ботанічний сад (1829 р.), ряд прекрасних неокласичних будівель на вулиці Мерідьен і площі Кетеле, церква Сент-Марі (1845 р.), старовинний Малебекський критий ринок (нині тут розташований міський концертний зал), "турецький район" між вулицями Жозафат і Філомене, церкви Св. Марії і Св. Анрі, парк Жозефа і безліч прекрасних будівель, що спускаються з горба по вулиці Ежен Демолдер, бульвару Ламбермон і проспекту Уар-амуар.

Західна частина Брюсселя відома церквою Нотр-дам-де-лайкен і маленьким кладовищем Лайкенським - справжнім музеєм кладовищенського мистецтва, палацом Леопольда II (XVIII ст.) з унікальними Королівськими оранжереями (XIX ст.), ансамблем Брюпарка, а також знаменитим Атоміумом - збільшеною в декілька мільйонів разів моделлю молекули залоза, навколо якої розкинувся парк "Міні-Европа" (площа - 2,5 га.), де можна побачити всі знамениті собори Старого Світла - від Пізанської башти до Биг-Бена. Неподалеку діє тропічний цілорічний плавальний басейн "Океадіум".

У Андерлехте привертають увагу Музей Еразма Роттердамського (XVI ст.) на вулиці Шапітр, замокнув Бірсель (XIV ст.), королівський замок Гаасбек, парк Астрід і знаменитий стадіон Koнстант Ванден Стік.

Серед численних музеїв Брюсселя найбільший інтерес представляють Королівський музей витончених мистецтв з обширною колекцією шедеврів світового мистецтва від Рубенса до Магрітта, Муніципальний музей в будівлі Королівського палацу (XVI-XVIII вв.), Королівський Музей Армії і військової історії, приватний Музей автомобілів в "Парку П'ятдесятиріччя", Музей класичного мистецтва з прекрасною колекцією фламандських художників, Музей сучасного мистецтва, Інструментальний музей, Музей фарфору на території Королівських оранжерей, Музей бельгійської династії, Королівський центральноафриканський музей (у 13 км. на схід від міста), Музей воскових фігур, Музей Орта, Королівський музей історії і мистецтв (одна з багатющих колекцій єгипетських і античних старовин, китайського і доколумбового мистецтва Америки), Музей Менье, маленький музей Ікселя, Музей книги Віктоккиана, Музей повітроплавання, Музей музичних інструментів (більше 6 тис. експонатів), пивоварня Кантійон і ін.

Антверпен - головне місто однойменної провінції і другий за величиною порт Европи, а також найбільший світовий центр по ограновуванню алмазів. Але тут зосереджена і безліч пам'ятників культури і старизни - Королівський Музей Мистецтв, Музей Майер ван ден Берг ("Музей Біжутерії") - один з найцікавіших і багатших музеїв Антверпена, музей Плантена-моретуса, будинок-музей Рубенса, фонтан Брабо (XIX ст.), Кафедральний собор Богоматері, церкви Св. Іакова і Св. Карла Борромея, королівський замок Гаасбек, стара будівля міста - фортеця Стенів (нині Морський музей), церква Св. Чарльза і Джеймса, Музей сучасного мистецтва, Музей скульптур на Міддельхейм, Музеї народного мистецтва і етнографії, Музей "Житло дів", Музей фольклору, Музей Влєєсхейса (Музей археології і прикладного мистецтва), Опера і Фландрський балет, Музей алмазів і знаменитий зоопарк Антверпена. Також тисячі туристів привертають пішохідна вулиця Хоогстраат, будинок нобльмена Рококса (XVII ст.), центральна площа Гроте-маркт, живописна набережна і Південна тераса Шельди і Лінкерувер (лівий берег Шельди, забудований за проектом Корбюзье).

У районі Мейр розміщуються безліч торгових закладів, а також старовинний Королівський палац (XVIII ст.), башта Боренбонд - перший хмарочос Бельгії, Біржа, церкви Св. Іакова (XVII ст.) і Св. Августина, прекрасна ротонда театру Бурла і Схунмаркт (старий взуттєвий ринок).

На півночі старого міста цікаві декілька старих басейнів і церква Св. Павла. Південний квартал славиться красивими площами Леопольд-ваалплатс і Марниксплатс, еспланадою Музею образотворчого мистецтва, Фламандською і Валлонською набережними, буквально вируючими культурним життям. Тут знаходяться художні галереї, в старовинному зерновому складі на Льовенстраат влаштувався Музей сучасного мистецтва і Музей фотографії.

У місті є велика кількість ресторанів, барів, пабів, нічних клубів і інших розважальних закладів. Особливою популярністю користуються "розважальний район" Центральної Площі і залізничного вокзалу.

У передмістях Антверпена цікаві сучасний культурний комплекс "Сингель", будинок Гюйет (за проектом Корбюзье) і ратуша Боргерхаут з 47 дзвонами на Моркенсплейн. У Дерні є два замки, в одному з яких - Стеркхофе - знаходиться Музей мистецтва і ремесел, а також розкинувся один з красивих парків Бельгії, що славиться ставками і багатовіковими деревами. У парку Мідделхейм розташований музей просто неба, де на гігантському лужку розкинулися ландшафтні композиції і ціла експозиція сучасної скульптури. Старовинний "Форт VII" (1860 р.) перетворений на природний природний парк-заповідник, населений десятками видів представників місцевої флори і фауни.

Місто Лір знамените своїми астрономічними годинами, старовинною баштою Ціммер і кільцем зміцнень XVI ст. Неподалеку розкинувся природний заповідник Калмтхаут (861 га), що охороняє реліктовий ландшафт піщаних дюн ("ланд"), оточених вересовими пустками і сосновим лісом.

Гент, столиця Східної Фландрії, займає перше місце в країні по кількості прекрасних старовинних будівель. Історичні пам'ятники зосереджені, в основному, в центрі, музеї розташовуються в південній частині міста, а західні передмістя зайняті робочими і промисловими кварталами.

Серце міста - водосховище, від якого відходить вулиця Велдстраат. Тут розташований і один з символів міста - міст Св. Михайла, перекинутий через канал Лис, а також дозорна башта і Лакенхалле (критий Суконний ринок, XV ст.) на анфіладі Белфорстраат, а також живописні набережні Граслей і Коренлей, забудовані середньовічними гильдейськимі будівлями. Найстаріший квартал Гента, що зберігся майже в первозданному стані, - Патерсхол, забудований будинками XVI-XVMI вв., у яких в наші дні розташовані ресторани, антикварні магазини і інші торгові заклади.

Основні визначні пам'ятки Гента - кафедральний собор Св. Бавона (XII ст.) з розписами Ван Ейка, церква Св. Миколи, вулиця старовинних будинків Граслей, Башта університетської бібліотеки (64 м.), абатство Св. Петра (XVII ст.) на схилах "гори" Бландейнберг, головна площа міста - Врійдагмаркт ("П'ятничний ринок"), палац Ван-дер-мерса (XVIII ст.), Королівський палац на Брейделстраат, оточена пишними будинками аристократії Ратуша на Хоогпоорт, старий укріплений шлюз Робіт, замки графа Філіппа (XII ст.) і Жерара-Диявола (XII ст.), церква Св. Іакова, старого "бегинаж" (жіночий монастир ордена бегинок) Св. Єлизавети навколо однойменної церкви, церква Св. Михайла, абатство Бейлоке (XIV-XVIII вв., зараз тут розташований Археологічний музей), Музей сучасного мистецтва з обширною колекцією "старих фламандців" (XV-XVI вв.), святковий зал і стара друкарня "Воруїт" і строга будівля Опери на Брабантдам.

Любителі побродити по музеях теж знайдуть тут немало інтересного - Музей витончених мистецтв, Музей сучасного мистецтва, Музей фольклору в будівлі старого хоспіса Киндерен-алейн, а також пішохідна вулиця Велдстраат, на якій старовинні будиночки і приватні особняки XVIII ст. перемежаються з фешенебельними магазинами, а також перетворені на прекрасні сади берега Шельди. Зовсім близько від міста лежать замки Лаарне (XIII-XVII вв.), Оойдонк (XV-XVI вв.) і Вонделгем, що призначалися для захисту Гента.

Брюгге, головне місто Західної Фландрії і відомий середньовічний торговий центр, - прекрасний об'єкт для відвідин. Найбагатша на пам'ятники і цікава частина міста знаходиться між вокзалом, Головною площею і ринком. Цікаві Міський музей витончених мистецтв (знаменитий Музей Гронінге) і Музей Ганса Мемлінга в будівлі госпіталю Синт-янс, стара ринкова площа із спорудами XIII століття і прекрасною 83-метровою дозорною баштою (XIII-XV вв.), велика пішохідна площа Занд, собор Св. Сальватора (XII-XIII вв.) з обширним Соборним музеєм, готична церква Богоматері (122 м. у висоту, XIV-XV вв.), бегинаж (XIII ст.) з озером Мінневатер ("озеро любові"), церкви Св. Іакова, Св. Вальпургиі, Св. Ганни, Св. Шахраюючи і Єрусалимська, палац Грютхузе на вулиці Дейвер, готичний ансамбль Суконних рядів, стародавні міські ворота Езельпоорт, Гентпоорт і Смеденпоорт, базіліка Крові Хрістової (XV ст.) і монастир Ангелів, міська ратуша (XIV ст.), Палац правосуддя (Палац Брюггського Союзу) і базиліка Сен-сан на площі Бург.

До унікальних об'єктів історичної спадщини відносяться Центр кружевоплетенія, до цих пір працюючий млин Св. Януса (1770 р.), а також 80 мостів над живописними каналами і більше 2 тисяч інших визначних пам'яток міста.

"Гаряче місто" Льєж - найбільший і одне з найстародавніших міст Валлонії. Тут насамперед варто побувати на площі Св. Ламберта, в Палаці князів-єпископів, в Музеї валлонського життя і Музеї валлонського мистецтва, побачити Ратушу і церкву Св. Іакова, а також старовинний символ незалежності міста - Перон (фонтан і колона з чотирма левами), який знаходиться на ринковій площі Марше.

Не менш цікаві церква Св. Антуана, барочна церква Спокутування, старовинний монастир Фрер-минер з множиною цікавих музеїв, двір Ле-тампль і живописна Безвихідь, "льєжське диво" - хрестильні купелі з біблейськими сюжетами в церкві Св. Варфоломея (XII ст.), церква Св. Серве (XIII ст.), велика галаслива товкучка на набережній Бат, міст Св. Леонарда з біло-червоним будинком Куртіуса, церква Сен-дені (XV ст.), кафедральний собор Св. Павла на площі Вінав-д'іль із знаменитою статуєю "Делькурськой Деви" і найстаріший в Бельгії пасаж Лемонье (1839 р.). Варто відвідати площу Ізер з будівлею театру Де-ла-плас, знаменитий цирк Дівер в провулку Ан-ротюр, міст Фране, парк Д`аврої, каплицю Св. Дієприкметники на горбі Св. Мартіна з 12 медальйонами Жана Делькура, Музей скла (більше 9000 експонатів), Музей релігійного мистецтва і мистецтва Мозан, Музей Зброї, Ансембургський музей, Акваріум і Зоологічний музей, Музей маріонеток Чанчей і десятки інших історичних пам'ятників.

Впродовж п'яти століть колишня столиця Іспанських Нідерландів і батьківщина Бетховена - Мехелен (Малін), славиться своїми дзвонами і архітектурою. Тут цікаві одна із старих будівель міста - Схепенхейс (1374 р.), Ратуша (XV-XVI вв.), кафедральний собор Св. Ромбаута, палац Маргарити Австрійською - Палац Правосуддя (XVI ст.), Королівський ліцей, барочна церква Св. Петра, палац Маргарити Йоркською (зараз - міський театр), церква Св. Іоанна, в якій знаходиться знаменитий триптих Рубенса "Поклоненіє волхвів", Єпископство і абатство Сен-трон, середньовічні верфі, церкву Богоматері Хансвейка (1663 р.), Великий Бегинаж з прекрасною церквою XVII ст., Міський музей (музей сім'ї Бюслейден, 1500 р.), Музей іграшок і фольклору, Музей традиційних ремесел і ін.

Одін з ведучих туристичних центрів Бельгії - містечко Ватерлоо, місце знаменитої битви між наполеонівською армією і військами Велінгтона. Всі визначні пам'ятки міста "присвячені" цій події - штаб-квартира Наполеона, Музей Велінгтона, Горб Льва з Центром Відвідувачів, Панорама, Музей воскових фігур і церква Св. Йосипа. Не менш цікаві "місто церков" Турне, стародавній Монс, середньовічний Бінш, в якому зараз проводять знаменитий Карнавал, батьківщина династії Каролінгов - Шарлеруа, столиця Тудінії, краї старовинних аббатств, - Туен, найстаріше місто країни - Тонгерен, що "бачив ще Юлія Цезаря" Намюр, "олов'яна столиця країни" - Юї, знаменитий бальнеологічний курорт Спа, перша столиця герцогства Брабантського - Льовен, стара столиця імперської Фландрії - Аалст, "місто кішок", що викидаються, Іпр, "фландрський Техас" - Кортрейк і множина інших, не менш чарівних місць.

Гордість країни - Великий ліс Арденн на межі з Німеччиною і Люксембургом, де мандрівників чекає грот нептуна в півгодини їзди на південь від Шарлеруа, грот "Тисяча і одна ніч" поблизу Ла-роша, скеля цитаделі Дінанта і безліч інших живописних місць, де в оточенні майже невинної природи попадаються і стародавні монастирі і сліди недавніх воєн.
Бельгія
Місцевий час:
22:06, 25.04.2019
Курс валют НБУ:
100 UAH = 29,809 EUR
Нич
Христина
менеджер напрямку
тел:+38 032 275 86 02
напрямки: дитячий відпочинок, тури по Україні, екскурсійні тури Європою, лікувальні та паломницькі тури, візова підтримка, бронювання турів та готелів
032 243 77 22
067 671 38 83
79017, м.Львів
вул. К.Левицького,97