Данія

Данія

Коротка інформація
Мініатюну Данію не випадково називають плиною Скандинавського півострова, адже на її невеликій території зібрались справжні скарби культури та історії. Відвідувати які, між іншим, можна круглорічно : і взимку і в влітку.
Опис країни
Cтолиця: Копенгаген.

Географія: Держава в Північній Европі, на Ютландському півострові і островах Данського архіпелагу (Зеландія, Лолланд, Фальстер і ін., а також острів Борнхольм). Острови сполучені між собою численними мостами і поромними переправами. До території Данії відносяться також  Фарерські острови, розташовані в Атлантичному океані, і Гренландія, що мають внутрішнє самоврядування. Площа 43 тис км2 (без островів і Гренландії).

Інші крупні міста: Орхус, Оденсе, Роськилле.

Природа: Данія займає Ютландський півострів, прилеглі острови, а також острів Борнхольм. На півночі Данія омивається Північним і Балтійським морями. Від Скандинавії її відокремлюють протоки Ськагеррак і Каттегат. На островах і східному узбережжі - родючі грунти. Практично весь півострів є рівниною, на якій розташована велика кількість озер. Густа річкова мережа. Ліси займають біля 10%  території. З крупних ссавців під натиском цивілізації уціліли тільки олені в Ютландії. Заповідники: Хесселе, Ворсі і ін. Води рясніють рибою.

Клімат: М'який клімат без різких перепадів температур протягом всього року. Зимові дні короткі, холодні і найменш сприятливі для подорожей по Данії, середньодобова температура повітря в січні 0 C. У Данію краще всього приїжджати в липні або в серпні, в цей час температура повітря складає від +16 C до +18 C.

Державний лад: Конституційна монархія. Розділ держави - королева. Найвищий законодавчий орган - однопалатний Парламент (фолькетинг), депутати якого обираються строком на 4 роки. Король призначає підзвітних Парламенту міністрів, він володіє правом вето по відношенню до законодавчих актів і правом розпустити Парламент.

Адміністративно-територіальне ділення: Данія ділиться на 14 амтів (округів) і два прирівняних до них в правах міста (Копенгаген і Фредеріксберг).

Населення: 5,38 млн чоловік (2003). Населення Данії складається майже цілком з данців. У Північному Шлезвіге живе біля 35 тис. німців. Біля 58% населення проживає в містах, з них 1/3 в Копенгагені і його передмістях. Середня щільність населення 124,9 чіл./км2.

Мова: Данська (державна), англійська.

Релігія: Більшість віруючих - лютерани-євангелісти. Є католицька меншина.

Валюта:
Данська крона, рівна 100 ері. У ходу банкноти гідністю в 1000, 500, 200, 100 і 50 крон, монети гідністю в 20, 10, 5, 2 і 1 крону, 50 і 25 ері.

Національні свята: 16 квітня (День народження королеви) і 5 червня (День конституції).

Національний домен: .DK

Правила в'їзду:  Для в'їзду до країни необхідно мати закордонний паспорт, 2 анкети з фото, запрошення (туристичне, приватне або службове), при поїздці з дітьми - нотаріально завірена згода 2-го батька. Поїздка з дітьми на службове запрошення ускладнена.

Митні правила: немає ніяких обмежень на імпорт і експорт місцевої або іноземної валюти. Всі товари, що ввозяться, за винятком стандартного набору, мають бути на суму не більше 1350 крон.
Міста, цікаві місця і музеї
Основні визначні пам'ятки: Головна визначна пам'ятка Данії - живописні села і міста, замки і пам'ятки минулих століть, прохолодні тінисті букові ліси і красиві озера. Берегова лінія міняється від широких піщаних пляжів західної частини до невеликих скелястих бухт і акуратних фьордов, дюн і круч на півночі.

Копенгаген заснований в 1167 р. на північному сході острова Зеландія як фортеця і є столицею країни з 1417 р. Компактний історичний центр Копенгагена - Індре Бю, що сформувався усередині кріпосної стіни Еріка VII на острові Слотсхолмен ("Замковий острів"), відокремлений від решти частини міста каналом Фредеріксхолмз, і є лабіринтом старих вулиць, парків (Копенгаген - одна з "найзеленіших" столиць Европи), алей і площ, де розташована безліч невеликих монастирів. За центр міста вважається Ратушна площа з розташованою на ній Ратушею (1892 - 1905 р.), скульптурою засновника міста - єпископа Абсалона, оригінальним термометром з механічними фігурками і Міським музеєм.

На Слотсхолмені також знаходиться побудований в 1928 році на місці старого замку єпископа Абсалона (XII ст.) палац Крістіансборг, в якому зараз розміщується Парламент, урядові установи і Королівські парадні апартаменти. У одному з крил палацу також розміщені Музей карет і Музей історії театру. Також цікаві палацова каплиця, музей Торвальдсена, фондова біржа Борсен (XVII ст.), міст Марбл і парадний вхід в палац Крістіансборг.

Найбільша міська площа - Конгенс-ньіторв ("Нова Королівська"). Тут розташовані кінна статуя Хрістіана V, Королівська академія витончених мистецтв (1754 р.) з виставковими залами в приміщеннях колишньої королівської резиденції Шарлоттенборг (1683 р.) і Королівський театр (1722 р.). Поблизу знаходяться Національна бібліотека і королівський музей Арсенал з колекціями старовинного одягу, карет і вогнепальної зброї. До площі примикає живописний канал Нюхавн (1673 р.), в якому коштують на приколі старовинні судна. Район Нюхавн ("Нова Гавань") - улюблене місце художників, фотографів, журналістів і туристів, поряд з Ньюхавн розташовані Національний музей і художня галерея Карлсберг ("Нова Гліптотека", 1888 р.) із зимовим садом і багатою колекцією витворів французького і данського мистецтва, а також безліч шикарних готелів і престижних ресторанів. А в 10 хвилинах ходьби на північ від міського центру, на набережній, можна побачити символ міста - знамениту скульптуру Русалочки.

На захід від Слотсхолмена лежать будівля муніципалітету Таємниць Хол із знаменитим астрономічним годинником і однойменна площа, що примикає до нього, від якої починається головний торговий район міста, - Строгет (Стрегет), осереддя найзнаменитіших магазинів міста і прекрасна пішохідна зона. Строгет оточений справжнім лабіринтом вузеньких вулиць і старовинних площ, де можна зробити будь-які покупки або просто погуляти. Також можна відвідати розташовані поблизу Музей світових рекордів Гіннеса і Музей еротики.

На південь від Таємниць Хол розкинувся побудований на місці колишніх зміцнень знаменитий парк розваг Тіволі (1843 р.), який прикрашений колосальною кількістю квітників (більше 160 тис. квітів), фонтанів, гірлянд з різноколірних лампочок і так далі В парку також розташований красивий палац Тіволі, відкриті театри, безліч невеликих озер, ресторанів, танцювальних залів, кафе і десятки оригінальних атракціонів.

За традиційні символи і прикраси Копенгагена вважаються його замки - Хрістіанборг, Росенборг, Амалієнборг і Фредеріксборг.

Палацовий комплекс зимової королівської резиденції Амалієнборг (1749 - 1760 рр.) розташований на північний схід від центру міста, оточуючи своїми будівлями красиву площу з кінним пам'ятником Федеріку V. Поряд з палацом височіє знаменита Мармурова церква (1749 - 1770 рр.), біля якої проходить ритуальна церемонія зміни почесної палацової варти, - одне з коханих всіма "шоу" столиці, а неподалік розташована православна церква Олександра Невського (1864 р.).

Замок Росенборг (Розенборг, 1632 р.) стоїть в оточенні невеликого парку і славиться своїм Музеєм данських королів (1858 р.) з чудовими зборами фамільних королівських коштовностей і відмінною художньою експозицією. Палац Фредеріксборг (1602 р., відбудований заново в 1859 р.) знаходиться на північ від столиці - в Хиллереде, на трьох маленьких островах посеред озера, і знаменитий своїми внутрішніми інтер'єрами Тронного і Рицарського залів, а також дивом замковою церквою, що збереглася при пожежі. На захід від палацу розташований Зоопарк - один з найбільших зоопарків в Европе (більше 2 тис. видів тварин).

Район "нового міста" - Крістіансхавн був побудований за наказом короля Крістіана IV на початку XVI ст. Сьогодні тут привертають увагу Данський Музей Фільму, Кругла Башта і кафедральний собор Фор-Фру-кирке (1829 р.) із знаменитою скульптурою Торвальдсена "Христос і дванадцять апостолів" усередині. По зовнішній стіні дзвіниці мобора вгору ведуть спіральні зовнішні сходи з 400 сходинок, піднявшись по яких можна насолодитися незабутньою панорамою столиці Данії. Поблизу, на острові Амо, знаходиться унікальне і абсолютно самостійне утворення столиці, притулок бунтуючої молоді і "осереддя вільності" - район "вільного міста" Хрістіанія. Це єдине місце в Копенгагені, де вільно продається гашиш, не стягується 25%-й ПДВ на товари і послуги, та і сам ритм і стиль життя корінним чином відрізняються від традиційних уявлень про тиху і спокійну Данію. Тут можна відвідати церкву Фор Фрельсерс-кирк і Королівський Данський Військово-морський Музей більш ніж 300 макетами кораблів і відмінною історичною експозицією.

По багатству і великій кількості своїх музеїв Копенгаген стоїть у ряді кращих музейних центрів Европи. Варто відвідати розташований в районі Нюхавн Національний музей Данії з найбільшою в Скандинавії колекцією грецької кераміки, а також прекрасними колекціями археології, церковного мистецтва, одягу, зброї, прикладного мистецтва і ремесел, і так далі У веденні Національного музею знаходяться також цікавий Дитячий музей, музей історії данської індустрії Маренні в будівлі колишньої ткацької фабрики, Історичний музей просто неба, музей Данського Опору і Музей Кораблів Вікінгів.

У шикарному особняку біля парку Остре Анлег розміщується художня колекція Хиршпрунга - одне з кращих зборів данського мистецтва XIX ст. У 30 км. на північ від столиці знаходяться готичний замок літньої резиденції королеви і один з найзнаменитіших в Европі музеїв сучасного мистецтва - "Луїзіана".

В околицях столиці цікаво відвідати Хиллеред з його замком Фредеріксборг і Національним Музеєм Історії. У Роськилле, колишній столиці і крупному церковному центрі країни, обов'язково слід відвідати місцевий собор (1170 р.), єпископський палац і унікальний Музей кораблів вікінгів. У Хельсингере розташований замок Кронборг (1577 - 1585 рр.), в якому нібито жив шекспірівський Гамлет, також цікаві Музей судноплавства, кармелітський монастир і церква Св. Олафа (XV ст.). А оточене морем північне узбережжя о. Зеландія на північ від Копенгагена є улюбленим місцем відпочинку і данців, і туристів - тут розташовані десятки прекрасних пляжів, першокласні готелі і яхт-клуби, вируюче нічне життя і тихі ліси.

Розташований на південі від Зеландії острів Лолланн щонайкраще підходить для активного відпочинку з прекрасними можливостями для гри в гольф, риболовлі, водних видів спорту і велотуризму. Порізана затоками і обрамлена вапняковими кручами берегова лінія Лолланна, втім, як і довколишніх островів Фальстер, Сторстрем і Мін, надає прекрасні можливості для спокійного відокремленого відпочинку практично в центрі Европи, буквально в декількох хвилинах їзди від всіх благ цивілізації. А захоплюючі білі вапнякові кручі Менс Клінт, що підносяться на 128 м. вище за рівень моря на острові Мін, вважаються за одне з найбільш красивих місць в Данії.

Другий за величиною в країні, острів Фюн - справжній музей просто неба, батьківщина Андерсена і рай для рибаків (для рибалки необхідний дозвіл). Портове місто Нюборг пишається своїм титулом першої столиці Данії і своїм замком Данехоф (1170 р.) - старим королівським замком Скандинавії. Оденсе знаменитий як місце народження відомого казкаря Грамом.-Х. Андерсен, тому його зазвичай відвідують ради візиту в музей Андерсена. Але окрім нього, в місті цікаві будинок, де великий казкар жив в дитинстві, а також кафедральний собор Св. Кнуда (XI ст.), музей традиційної селянської архітектури "Фюндськая село" і численні площі і парки міста, прикрашені скульптурами героїв андерсенівських казок. На південь від Оденсе розташований знаменитий замок Егеськев ("дубовий ліс"), побудований в 1554 р. на середині маленького озера, і оточений прекрасним англійським парком площею більше 15 гектар. У замку працює автомобільний музей з більш ніж 300 експонатами. У лежачому на північний схід від Оденсе курортному місті Кертемінне обов'язково слід відвідати собор Св. Лаврентія (XV ст.) і будинок-музей І. Ларсена, а уздовж південного берега острова - десятки традиційних сіл і маленьких містечок з чарівними сільськими церквами, старими садибами і парками, а також сотні затишних бухт і маленьких острівців.

Область Ютландія тягнеться на 400 км. від німецької межі до північного краю Данії - мису Ськаген (Гренен). Західне узбережжя Ютландії має чудові піщані пляжі (купання часто небезпечне через постійні змінни вітрів і течій), а східне обрамлене крутими схилами, у підніжжя яких "ховаються" затишні піщані пляжі. Що оточують півострів морить і протоки, укупі з незліченними річками і озерами, перетворюють цю частину країни на справжнє місце паломництва для прихильників водних видів спорту.

Столиця Східної Ютландії і друге за величиною місто Данії - Орхус (X ст.), є батьківщиною Вітуса Берінга і крупним університетським центром країни. "Старе місто" Ден-гамле-бю зосереджене навколо кафедрального собору Св. Клемента (XIII ст., найбільша церква Данії) з його знаменитим органом (XVIII ст.), і славиться церквою Фор-Фру-кирке (XIII ст.), Музеєм вікінгів і Музеєм Старого Міста, в якому просто неба зі всієї країни зібрано більше 75 будинків, вік яких перевищує 400 років. У Орхусе розташований літній маєток данської королеви, а в передмісті Біллунд - всесвітньо відомий парк Леголенд, в якому збудовані моделі найзнаменитіших куточків Европи, що діють, з 42 млн. компонентів дитячого конструктора "Лего", височіють старовинні замки, працюють сафарі-парк і безліч атракціонів, десятки дитячих кафе і ресторанів, а також Музей іграшок.

У Ольборгзі варто відвідати будинок Йенса Банга (1624 р.), який вважається за одну з найкрасивіших ренесансних споруд північної Европи, собор Будоф Домкирке (XIV ст.), замок Ольборг (XVI ст.), Ратушу (XVII ст.) з ажурними внутрішніми сходами і величезною залою міської ради, монастир (XVI ст.), Історичний музей і відмінний Художній музей Північної Ютландії з колекцією сучасного мистецтва, а також найкрупніше поховання вікінгів в країні.

У Фредерісиї (заснована в 1650 р.) цікаві церква Тринитатис-кирке і Міський музей. У Есбьерге - Художній музей і Музей друкарських машин. У середньовічний релігійний центр Рібе туристів маніли місцевий собор (1150 р.), старий заїжджий двір "Вейс-шту" (1600 р.) і, знову ж таки, - величезний Музей вікінгів. У старій столиці Ютландії - Віборге, цікаві кафедральний собор (місце коронації данських монархів, XII ст.) і стара ратуша, в якій в наші дні розташований музей "Ськовгард".

Курортне селище Ськаген привабливе піщаними дюнами і пляжами однойменного мису, а також Музєєм Ськагена з непоганою колекцією живопису і церквою Ден Тілсандеде-кирке ("похована церква", XIV ст.), названою так із-за тих, що засипали всю округу, у тому числі і перші поверхи церкви, піщаних дюн. А навколо міста Силькеборг розкинувся живописний національний парк "Озерний край". Національні парки Хесселе і Ворсі зберегли незайманим первозданний ландшафт північної Европи, тому екскурсії в них також вважаються за невід'ємну частину відвідин країни.

Національні парки Хесселе і Ворсі зберегли первозданний ландшафт північної Европи.
Данія
Місцевий час:
03:01, 20.04.2019
Курс валют НБУ:
100 UAH = DKK
Нич
Христина
менеджер напрямку
тел:+38 032 275 86 02
напрямки: дитячий відпочинок, тури по Україні, екскурсійні тури Європою, лікувальні та паломницькі тури, візова підтримка, бронювання турів та готелів
032 243 77 22
067 671 38 83
79017, м.Львів
вул. К.Левицького,97