Литва

Литва

Коротка інформація
Ви побачите розкішні старовинні замки, величні строгі костели, в яких втілилася багата історія Литви. Прекрасне Балтійське море, його найчистіші піщані пляжі і практично незайману людиною природу узбережжя. Відомі у всьому світі бальнеологічні курорти, чиї мінеральні води і грязі були гідно оцінені ще в середні століття.
Опис країни
Cтоліца: Вільнюс.

Географія: Держава в Східній Европе, на побережжі Балтійського моря. Граничить з Польщею і Білорусією на півдні, Росією - на сході і на заході (Обл. Калінінграда), Латвією - на півночі. Територія - 65,2 тис.кв.км.

Крупні міста: Вільнюс, Клайпеда, Каунас і др

Час: Відстає від московського на 2 години.

Природа: Велика частина поверхні - низовинна рівнинна, на сході і заході - що покривається горбами (Жямайтськая піднесеність і Балтійська гряда, до 292 м над рівнем морить). Головна річка - Нямунас (Німан); багато озер. 1/4 території займають змішані ліси.

Клімат: Клімат пареходний від морського до континентального, визначається морськими повітряними масами. Вологий морський вітер стримує літню жару, пом'якшує зимові холоди. Літо - нежарке, середня температура липня біля +17 С. В січні -7 С. З близькістю до моря зв'язана і нестійкість погоди. Опадів випадає до 630 мм в рік.

Державний лад: Литва - президентська республіка. Розділ держави - президент, обирається громадянами. Найвищий орган виконавчої влади - уряд, законодавчий орган - однопалатний сейм.

Адміністративно-територіальне ділення: 44 райони.

Населення: 3,44 млн чоловік (2004). Більшість складають литовці (79,6%), росіян 9,4%, поляків 7% і ін. Міське населення 68%. Щільність населення 55,1 чіл./км2.

Мова: Державна мова - литовський.

Релігія: Більшість віруючих - католики, є також протестанти і православні.

Економіка: ВНП на душу населення 2620 дол. (1999). Сільське господарство Литви - традиційно експортна частина економіки, основний імпортер - Росія. П'ята частина економічно активного населення зайнята в агропромисловому секторі. основна галузь - тваринництво (м'ясомолочне). Вирощується ячмінь, жито, пшениця, льон, цукровий буряк, картопля.

Литву можна розділити на 4 економічних області. На Сході країни представлена різноманітні промислові підприємства машинобудування, деревообробної і легкої галузей, побудовані в радянський період. Тут розташована безліч курортів і готелів. У Південній Литві зосереджені гідроелектростанції, харчова промисловість і підприємства металообробки. Тут же зосереджено і основна маса сільськогосподарських угідь. У Північній Литві промислових підприємств небагато, вона спеціалізується на виробництві озимих культур, льону і цукрового буряка. На Заході країни розвинене суднобудування і судоремонтна промисловість, рибальство.

Литва самостійно забезпечує себе електроенергією завдяки побудованій за радянських часів Ігналінськой АЕС, але за рішенням Євросоюзу станція має бути закрита.

Валюта: Литовський літ (LTL). Літ ділиться на 100 центів. Введений як національна валюта 25 червня 1993. У ходу банкноти гідністю в 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 і 1 літ і монети гідністю в 5, 2 і 1 літ, 50, 20, 10, 5, 2 і 1 цент.
Національний домен: .LT

Правила в'їзду: Необхідні віза або туристичний ваучер і закордонний паспорт. Для оформлення візи необхідні закордонний паспорт, фотографія, заповнена анкета, путівка або офіційне запрошення. Діти до 16 років мають бути вписані в закордонний паспорт один з батьків або мати власний закордонний паспорт.Вартість звичайної одноразової візи - 20 USD, терміновою, - 40 USD.

Митні правила: Ввезення до Литви до 10 000 доларів США на людину - вільний. Все, що зверху, підлягає обов'язковому декларуванню. Одна людина може ввезти не більше 1 літра горілки, коньяку або лікерів, 2-х літрів вина, 200 сигарет або 250 гр. тютюну, 3-х кг шоколаду, 2-х кг кави, 20 літрів бензину, 50 гр. дорогоцінних металів. Заборонено ввозити зброю, наркотики і вибухові речовини. Заборонений вивіз антикваріату, наркотиків і зброї. По спірних випадках можна проконсультуватися в Митному департаменті Литовської Республіки по телефону 61-30-27 у Вільнюсі. Сума обміну не обмежується в обидві сторони, проводиться без пред'явлення документів. Обмежений вивіз янтару і історико-художніх предметів.
Міста, цікаві місця і музеї
Основні визначні пам'ятки: Особлива виразність місцевої природи, її спокійна краса і деяка простота і невибагливість, привертають в країну тисячі любителів спокійного відпочинку, а її морські курорти, дюни, льодовикові озера і дбайливе відношення до природи, створюють країні репутацію однієї з кращих в Східній Европе ділянок "зеленого" туризму. Ну і, звичайно, головна визначна пам'ятка країни - її історичні міста з прекрасною архітектурою.

Вільнюс (раніше Вільно, Вільна) - найбільше місто Литви і її столиця (перший раз в цій ролі згаданий в 1323 р.). Стародавній Вільнюс розвивався в долині річки Няріс біля Верхнього замку на горі і Нижнього замку (не зберігся) біля її підніжжя, між якими "виросло" Старе місто із заплутаною віялоподібною мережею вулиць. В наші дні Старе місто Вільнюса - один з найбільших в Европе (360 га) і основна визначна пам'ятка країни (з 1994 р. внесений до списку Світової культурної спадщини ЮНЕСЬКО).

Вільнюс називають містом бароко, оскільки велика кількість архітектурних пам'ятників цього періоду тут просто колосально. Головними визначними пам'ятками столиці є залишки Верхнього замку (замокнув Гедіміна, XIV-XV вв.), Старий арсенал (XVI ст.) і площа Гядімінаса (Гедіміна, початок ХIХ ст.) із статуєю засновника міста - Великого князя Гедіміна (1316-1341 рр.) біля підніжжя Замкової гори, символ міста - башта Гядімінаса з оглядовим майданчиком, Новий арсенал (XVIII ст.), Кафедральна площа, залишки міської стіни XVI століття з комірами Аушрос (Медінінкськие коміра), Артилерійський бастіон (1640 р.), ансамбль заснованого в 1579 р. Університету (XVI-XIX вв.), дзвіниця костьолу Св. Іоанна, що входить в університетський комплекс (найвища башта Старого міста - 68 м), міська Ратуша (1786-1799 рр.), палац єпископа (1825-1832 рр.), Вяркяйський палац і Кафедральний собор у підніжжя гори Гедіміна (1251 р., неодноразово перебудовувався) з могилами Великих князів литовських і мощами покровителя Литви - Святого Казимира, 52-метрова дзвіниця у Кафедрального собору (колишня сторожова башта Нижнього замку, XIII-XVII вв.), Гора Трьох хрестів, Президентський палац (у минулому - перша кам'яна будова після "другого хрещення Литви" в 1387 р. і перша резиденція Вільнюського епіськопата), вулиця Пілес (Замкова), замокнув Раудондваріс і ін.

Ну і, природно, церкви і костьоли - справжня візитна картка Вільнюса. Ні у одному іншому місті в східній Европе на такій невеликій площі немає такого скупчення прекрасних храмів. Найцікавіші готична церква Мікалоянус (костьол Cв. Михайла, XIV ст.), церква і монастир бернардинців (XVI ст., його готичний костьол вважається за одне з найбільших в Литві), церква Св. Ганни (XV-XVI ст.), церква Міколо (Св. Міколаса, XVI-XVII вв.), церква Святого духу (єдина барочна православна церква в Литві, 1624-1638 рр.), костьол Св. Петра і Павла, Пречистенський кафедральний собор (одна з якнайдавніших православних церков Литви, XIV-XIX вв.), Пятніцкая церква (перша християнська кам'яна молельноє будова столиці, 1345 р.), костьол Св. Юргиса (1506 р.), костьол Св. Варфоломея (1824 р.), ансамбль костьолу Св. Ігнотаса (XVII ст.), костьол Св. Йокуба і Філіппа (1690-1744 рр.), костьол Пресвятої Діви Марії (Франциськанський, XV-XVIII вв.), барочний костьол Св. Казимира (перший в Литві костьол у стилі барокко, 1604-1618 рр.), Св. Тереси (1634-1650 рр.), Петра і Павла (1668-1675 рр.), Св. Іоанна (Св. Йонно, XIV-XVIII вв.), Св. Котріни (XVII-XVIII вв.), костьол і монастир Св. Миколи (1350 р.), костьол Св. Миколи (Св. Мікалояуса, 1320-1387 рр.), костьол Отримання Святого Хреста (Калварію, 1755-1772 рр.), єдина Синагога (1903 р.), що діє на сьогоднішній день, караїмська молельня Кенеса в мавританському стилі (1911-1922 рр.) і ін. Вільнюс по праву вважається за один з найбільших виставкових і музейних центрів Европи. Інтерес представляють Артилерійський бастіон "Бокшто", Центр сучасного мистецтва, Національний музей "Арсеналі", Музей замку Арсеналі, Музей прикладного мистецтва, Національна і Художня галереї, Палац Радзівіллов, Музей нижньої фортеці, Литовський державний єврейський музей, Музей пам'яті жертв геноциду, Музей янтару, Музей архітектури, Музей театру, музики і кіно, Літературний музей А. С. Пушкіна, Будинок Чюрленіса, Меморіальний музей Би. Грінцявічюте, Будинок-музей Шлапялісов, Меморіальний музей Ст. Кревес-міцкявічюса, Музей Ст. Міколайтіса-путінаса, Музей Геноциду в будівлі, де раніше розташовувалися гестапо, а потім - КДБ СРСР і ін.

Для любителів музики будуть цікаві Національна філармонія, Палац конгресу, Зал музичної академії, Палац працівників мистецтв, Палац концертів і спорту, в яких регулярно проводяться, музичні заходи. У місті зосереджено і велике коїчество театральних труп, з яких найбільш відомі Театр опери і балету, Молодіжний театр, Національний театр драми, Російський драматичний театр, Ляльковий театр "Леле", Театр Старого міста, Малий театр, Театр "Вайділос", Театр "Кейстуоляй", Вільнюський польський театр і ін. У місті декілька сотень кафе, барів, ресторанів, постійно проводяться різні карнавали і фестивалі.

Тракай, стародавня столиця Литви, цікавий своїм острівним замком, який вважався за одну з найприступніших фортець в Східній Европе і довгий час був резиденцією великих литовських князів (зараз в нім розташований Тракайський історичний музей), розвалинами "Півострівного замку", руїнами домініканського монастиря, палацом Узутракис з парком у французькому стилі, караїмськими релігійними спорудами і унікальним льодовиковим ландшафтом з десятками озер навколо міста. Окрема гордість міста - Національний історико-культурний парк Тракай, загальна площа якого складає 8 200 га. На території парку розташовано два заповідники і десять культурних, ландшафтних і природних пам'ятників, а також близько 50 старовинних будівель, безлічі археологічних і архітектурних пам'ятників.

Каунас (6ивший Ковно), другий за величиною місто Литовської Республіки, знаменитий своєю середньовічною архітектурою, дзвоновими концертами, музеями бісів і Чюрленіса. Варто відвідати Каунаський замок (XIII-XVII вв.), романський кафедральний собор Петра і Павла (XV-XVII вв.), церкву Вітаутаса (костьол того, що Піднесло Пресвятої Діви Марії, 1400 р.), костьол Воскресіння Господня (1932 р.), Православний собор Благовіщення, костьол Св. Франциська і монастир єзуїтів (1666-1725 рр.), собор Св. Михайла Архангела (1891-1893 рр.), костьоли Св. Трійці, Св. Миколи (XIV ст.), тіла Господня і домініканський монастир. Цікаві готичний будинок Пяркунаса (XV-XVI вв., одна з найбільших готичних будов країни), міська Ратуша (1542 р., перебудована в XVIII ст.), монастир Пажайсліса, ренесансний палац князів Масальських (XVII ст.), барочний монастир камальдолійцев в Пажайслісе (1664-1712 рр.), православні церкви в неовізантійськом стилі в новій частині міста.

У місті величезна кількість музеїв - Музей народного побуту (у 22 км. на схід від Каунасу), Музей авіації Литви, парк Будинку президентів, Музей кераміки, Музей народної музики, Музей литовської музики, Музей медицини і фармацевтики, Музей пошти, телекомунікацій і інформатики, Музей депортацій і литовського національного опору, Зоологічний музей імені Іванауськаса, Меморіальні музеї І. Груоджіо, С. Нере, Б. Сруого і С. Шимкауса, Зоологічний і Ботанічний сади, прекрасний Музей творчості М. К. Чюрленіса (заснований в 1921 р.), Музей А. Жмуйдзінавічюса (знаменитий "Музей бісів"), Картинна галерея М. Жілінськаса, Військовий музей ім. Вітаутаса Великого, Каунаський музей дев'ятого форту, Музей литовської літератури ім. Майроніса, Музей спорту Литви та інші, а також безліч театрів і концертних залів, зокрема Академічний театр драми, Малий театр, Музичний театр, Театр пантоміми, Ляльковий і Молодіжний театри, Концертний зал Каунаської філармонії, парки "Dainu slenis" і Диксиленд.

Шяуляй (відомий з 1236 р., до 1795 р. - Саулі, до 1917 р. - Шавлі), був практично знищений під час Другої світової війни, тому тут не збереглася історична частина міста. Зате місто славиться своїми музеями - Музей "Аушра", Будинок Венськалуськов, Музей велосипедів, Фотомузей, Палац X. Френкеля, Будинок Іовараса, Музей радіо і телебачення, Музей кішок, Пожежно-технічний музей, Музей історії Шяуляйського університету, Музей історії залізниці, Музей історії водопостачання і каналізації і ін. У 11 км. на північ від Шяуляя знаходиться знаменита Гора Хрестів - місце паломництва католиків. Перші хрести були поставлені тут в 1863 р. на згадку про загиблих повстанців проти владицтва Російської імперії, зараз рахунок хрестам йде вже на десятки тисяч.

Клайпеда (колишній Мемель) - крупний незамерзаючий морський порт на березі Куршського затоки і одне з якнайдавніших міст в Литві, заснований в 1252 р., як замокнув Мемельбург. Місто сильно постраждало під час Другої світової війни, але тут збереглися залишки замку на Куршськой косі, численні театри і галереї (XVII-XVIII вв.), квартали старих кам'яних складів (старі з них відносяться до XVIII ст.), будівлі магістрату (1770 р.) і театру (1870-і рр.). Цікаві Музичний театр, Драматичний театр, Музей ковальських виробів з унікальними залізними хрестами із старого кладовища Міста, Музей годинника, Краєзнавчий музей, Картинна галерея, Скульптурний парк "Maзвідас", Музей історії Малої Литви, Литовський Морський музей, а також акваріум в будівлі старого форту і дельфінарій.

Біля міста розташований унікальний природний пам'ятник - знаменита коса (Куршю нерія) Куршськая, що є майже 100 км. унікальної піщаної коси з дюнами і сосновими лісами, лугами і піщаними пустками, сирими вільшняками і сухими широколистяними лісами, розділяє море і Куршський заливши.

Біля міста Клайпеда розташований унікальний природний пам'ятник - знаменита коса (Куршю нерія) Куршськая, що є майже 100 км. унікальної піщаної коси з дюнами і сосновими лісами, лугами і піщаними пустками, сирими вільшняками і сухими широколистяними лісами, розділяє море і Куршський заливши. У 1987 році тут був створений національний парк "Куршськая коса" (16 тис. га) - притулок тисяч перелітних птахів і відмінне місце для "зеленого туризму".

Також на широку славу заслужили національні парки країни - Жемайтський національний парк (20 тис. га) і Плокстінський заповідник дикої природи біля міста Плателяй, старий в Литві Аукштайтійський національний парк (30 тис. га) з більш ніж 100 озерами, найбільший в країні Дзукийський парк (55 тис. га) і ін.
Литва
Місцевий час:
23:38, 25.04.2019
Курс валют НБУ:
100 UAH = LTL
Нич
Христина
менеджер напрямку
тел:+38 032 275 86 02
напрямки: дитячий відпочинок, тури по Україні, екскурсійні тури Європою, лікувальні та паломницькі тури, візова підтримка, бронювання турів та готелів
032 243 77 22
067 671 38 83
79017, м.Львів
вул. К.Левицького,97