Філіппіни

Філіппіни

Опис країни
Cтолиця: Маніла

Географія: Держава в Юго-вост. Азії, на Філіппінських о-вах, в Тихому ок. Площа 300 тис км2.

Природа: Ок. 7100 островів, основні - Лусон, Мінданао, Самар, Негрос, Палаван, Панай, Міндоро, Лейте. Переважають гори (висота до 2954 м, вулкан Апо на о. Мінданао). Тропічні ліси (46% територій), вище 1200 м - чагарники, луги. Численні національні парки ( Майон-волькано, Канлаон, Маунт-апо і ін.). Фауністичні резервати, лісові заповідники.

Клімат: Тропічний і субекваторіальний. Сезон дощів з червня по вересень. Середня температура взимку і літом біля +27C. З червня по жовтень - руйнівні тайфуни. Часті землетруси. Вулкани, що діють.

Державний лад: Розділ держави - президент. Законодавчий орган - двопалатний Конгрес (Сенат і Палата представників).

Адміністративно-територіальне ділення: 13 областей і 2 автономних області.

Населення: Населення 76,3 млн чоловік (2000), св. 80% філіппінці (тагали, вісайя, ілоки і ін.), живуть також китайці і ін. Міське населення 43% (1993).

Мова: Офіційний філіпінський. Також уживаються англійський і іспанський.

Релігія: Більшість віруючих - католики.

Економіка: Філіппіни - аграрно-індустріальна країна. Частка у внутрішньому валовому продукті (1994 %): сільське господарство 22, промисловість 35. Головні експортні культури: кокосова пальма і агава (одне з перших місць в світі по виробництву і експорту копри і манільського прядива), цукровий очерет, тютюн, тропічні фрукти і цитрусові. Обробляють зернові, батат, касаву, арахіс, овочі, каву, какао. Тваринництво. Заготовки цінної тропічної деревини. Рибальство. Видобуток вугілля, залізною, мідною, марганцевою, цинковою і нікелевою рудий, хромітов, ртуть, золото, срібло. Виробництво електроенергії 33,4 млрд. кВт.ч (1995). У оброблювальній промисловості найбільш високими темпами розвиваються хімічна, радіоелектронна галузі. Машинобудування (в т.ч. автоскладання), харчовосмакова, текстильна, швейна і ін. промисловість. Різноманітні ремесла. Основну роль в перевезеннях грає морський транспорт. Головні морські порти: Маніла, Себу, Батангас, Давао. Довжина (1996, тис. км.) залізниць 0,9, автодоріг 161. Тоннаж морського торгового флоту 8,4 млн. брутто-регистрових тонн (1995). Експорт: сільськогосподарська продукція, машини і устаткування, концентрати і ін. Основні зовнішньоторговельні партнери: Японія, США, Німеччина, Нідерланди, Великобританія, Сінгапур, Таїланд, Республіка Корея.

Валюта: Філіппінське песо = 100 сентаво
Міста, цікаві місця і музеї
Основні визначні пам'ятки: Маніла - столиця і найбільше місто країни, розташована на південно-західному побережжі Лусона, на березі однойменної бухти. Що розтягнулася на десятки кілометрів "Велика Маніла" є складним конгломератом з 7 крупних міст-супутників (безпосередньо Маніла, Кесон-ситі, Пасаї, Калоокан, Мандалуйонг, Макаті і Пасиг) і десятка дрібних, кожен зі своїм районуванням і характерним зовнішнім виглядом. В цілому місто займає більше 680 кв. км. і історично роздільний на декілька районів. Після жорстокого бомбардування 1945 р. майже все місто було зруйноване, але інтенсивне будівництво дозволило відновити більшість місцевих визначних пам'яток.

У найстарішому районі столиці - Інтрамуросе (заснований в 1571 р.), лежачому на південь від річки Пасиг, заслуговують на увагу кріпосні стіни XVI ст. загальною протяжністю 4,5 км. (зараз в їх товщі розташована безліч картинних галерей, ресторанів, музеїв і навіть акваріум), форт Сантьяго (XVI ст.), що дивом зберігся після жорстоких бомбардувань міста в 1945 р. католицький Манільський собор (1581 р., відновлений в 1954-1958 рр.) напроти форту, собор Св. Августина (1571-1599 рр. - стара кам'яна церква на Філіппінах) і музей церковного мистецтва, що примикає до нього, в будівлі старого монастиря августінцев, музей Каса-Маніла на площі Сан-Луіс, торговий центр Силахис (антикваріат і витвори мистецтва), численні колоніальні споруди XVI-XVII вв., вулиця Рохас-Бульвар, віддана в розпорядження численних розважальних закладів для дорослих, Люнета-парк з меморіалом Хосе Рісаля, американське Кладовище і Кокосовий Палац.

Рисаль-парк (60 гектар) з планетарієм, концертними майданчиками, павільйоном орхідей, парком метеликів і пам'ятниками філіппінським героям, відокремлює Інтрамурос від "туристичного поясу" району Ерміта, де сконцентрована більшість готелів столиці. Модні ресторани і бари удосталь розкидані по Ремедіос-секл, Хосе-накпіл-стріт і сусідньою Марія-ороса-стріт, тому з вечора п'ятниці по воскресіння тут відпочивають тисячі людей. Цікаві церква Малате, алеї на Робінсон-плейс і площі Харрісон-плаза напроти Меморіального стадіону Рісаль. У Рисаль-парке також розташовані Національний музей Філіппін (багата колекція по геології, біології, етнографії і історії країни) і Національний музей філіппінців.

"Китайський квартал" Бінондо давно вже не населений китайцями. В наші дні тут осереддя комерційних центрів, ювелірних магазинів і аптек. Заслуговують на увагу церква Сан-бінондо, церква Кьяпо (звідси стартує знаменита січнева процесія на честь "Чорного Назарейца"), район кустарних магазинчиків під мостом Кьяпо ("Са Ллалім нга Тулай") і живописне китайське кладовище, відоме своїми мавзолеями і склепами найрізноманітнішої архітектури.

Район Макаті - фінансовий центр Маніли. За визначні пам'ятки цього району можуть вважатися численні хмарочоси, музей Айала, вулиця богеми Мабіні, Центр кіно на Глорьетта, Філіппінська Бібліотека Спадщини на Макати-авеню, американське військове кладовище і Меморіал на Маккинли-авеню, Музей Маркоса в палаці Малакананг на Лаурель-стріт, комерційний центр Макати-парк, а також ультрасучасний кінотеатр Пауер-плант.

У районі Кесон-ситі цікаві Капітолій, Колізей і прекрасний зоопарк. У районі Калоокан-ситі розташований єдиний на Філіппінах залізничний вокзал. Обов'язково варто ознайомитися з церквою і дзвіницею Паоай (1704-1894 рр., включена в список Усесвітньої спадщини ЮНЕСЬКО), музеєм Санто-Томас з колекцією експонатів по природній історії і археології, музей мистецтва "Метрополітен", будинком-музеєм Хуана Луна, оглянути будівлю Університету (один з найстаріших в Південно-східній Азії) і Музей традиційної філіппінської культури, де на 32 акрах розмістилися всі острови Філіппін в мініатюрі.

В околицях столиці також лежить немало цікавих місць - маяк на мисі Бохеадор (1892 р., найвищий в країні), текстильні майстерні в Паоай (широко відомі своїми тканинами в національному стилі), знаменитий "Бамбуковий Орган" в районі Лас-пікас, фабрика по виробництву знаменитих "джіпні" в Сарао, "самотня гора" Араят (1026 м.), місто Пагсаньян (63 км. від Маніли), біля якого розташовані знаменитий водопад Макдапіо і живописні річкові пороги (саме тут Ф. Коппола знімав свій фільм "Apocalypse Now") і так далі

У горлі Манільської затоки розташований сумнозвісний острів Коррехидор, за володіння яким йшли запеклі бої в роки Другої Світової війни. Зараз тут цікаві розвалини фортеці тих часів, мережа тунелів Малінта (місце розташування тимчасового штабу генерала Макартура), а також японське кладовище, невеликий музей і Меморіал полеглим. Величезною популярністю користується провінція Лагуна (45 км. на південний схід від столиці), де зосереджена безліч гарячих сірчистих джерел і курортів на їх основі - Куйяб, Лос-банос (тут також розташований унікальний Науково-дослідний інститут рису), Пансол і ін. На північний захід від Маніли розташована затока Субик-бей - колишня американська військово-морська база і один з кращих районів для дайвінга в країні. У вершині затоки знаходиться місто Олонгапо, яке все виразніше перетворюється на крупний курорт з полями для гольфу, яхт-клубами, спортивними центрами і фешенебельними готелями. Також на крупну курортну зону перетворена колишня американська авіабаза Кларк (70 км. на північ від Маніли), не території якої зараз відкрита спеціальна економічна зона (SEZ) з множиною податкових пільг для компаній, що діють тут. Також тут побудований один з кращих в Азії центрів парашутного спорту - "Тропічний азіатський Центр", а також безліч полів для гольфу і маршрутів для активного відпочинку.

Північніше розташована гориста область Замбале, в якій цікаві печери Сагада (місце традиційних поховань племені "мисливців за головами" іфуаго), живописні рисові тераси навколо Банауе загальною довжиною близько 22,4 тис. км. (вважається, що вони були висічені в скельних породах місцевих гір більше 3 тис. років назад), красивий гірський серпантин Зігзаг-роуд, китайсько-філіппінськая "Пагода Дружби" і храм Ма-Чо в Сан-Фернандо (Ла-уніон), курорти острова Капонес і Камера, район вулкана Пінатубо, рибальське село Пандакит, район солевидобутку в районі затоки Дасол, а також десятки кілометрів розкішних пляжів в районі Ла-уніон, Тамбобонг, Пандакит, Іба, Амунган і на острові Ермана-мейджор.

Гірський курорт Багио розташований в 250 км. на північ від Маніли, в провінції Бенгет. Це "літня столиця" країни, лежача на висоті близько 1525 м. над рівнем морить, і що славиться м'яким кліматом і чистим повітрям. За визначні пам'ятки міста вважаються літня резиденція уряду країни - особняк Меншн, Белл-черч ("Храм Дзвону"), живописні кристалічні масиви навколишніх скель і стародавні поховання в навколишніх горах. Зовсім поряд лежить затока Лінгаєн з його "ста островами" (насправді їх близько 400), обрамленими білими піщаними берегами і протяжними кораловими рифами.

У 70 км. на південь від Маніли лежить живописний гірський хребет Тагайтай (висота 600 м.), в межах якого розташовані національний парк Кесон і унікальний вулкан Тааль (найменший активний вулкан планети), в озері кратера якого розташований острів, на якому, у свою чергу, теж є невелике озерце. Також в південно-східній частині Лусона розташовані "місто семи озер" Сан-Пабло, вулкан Банахао (2188 м., священна гора аж сімнадцяти релігійних сект, культове місце, куди влаштовуються численні паломництва) і прекрасна базіліка Cен-мартін-де-турс (1856 р., вважається за національне надбання) в Таале. Неподалеку, біля підніжжя вулкана Макилінг, лежить знаменита "Загублена долина" Хидден-веллі з кратером Аламінос, численними кавернами з гарячою мінеральною водою, водопадами, гротом Лурдес (вважається, що витікаюча з нього вода має цілющу силу), сотнями термальних джерел і розкішною рослинністю. У провінції Альбай височіє вулкан Майон (2462 м.), що вважається одним з найдосконаліших за формою вулканічних конусів миру.

Міндоро лежить на південь від Лусона, відокремлений від нього протокою Верас. Містечко Пуерто-Галера розташоване на північному побережжі Міндоро. Тут привабливі такі чудові місця, як підводний Національний парк Пуерто-Галера з прекрасною іхтіофауной і досить сильними течіями (завдяки яким тут популярний "дріфт-дайв"), пляжі Сабанг, Ла-лагуна, Уайт-бич і Таліпанан, а також водопади Анінуан. Не менш цікаві Рифовий морський парк Апо, приголомшуючий пейзаж гори Алькон (2695 м.), водопади Тамарро і озеро Наухан.

Мінданао - другий за величиною і найпівденніший з великих островів країни, такий, що достатньо помітно відрізняється за своїми умовами і культурою від решти частини країни. Тут проживає велика кількість етнічних груп, що сповідають іслам, щільність населення не так велика, як на півночі країни, а природа менше піддається дії цивілізації. Більшість головних туристичних об'єктів розташовані уздовж північного і східного побережжя острова.

Давао - ворота і столиця Мінданао, одне з найбільших за площею міст Азії, лежить на південно-східному побережжі острова. Тут цікаві торговий цнтр Альдевінко, екзотичний фруктовий ринок, ферма орхідей і Національний парк Апо біля підніжжя однойменного вулкана (2954 м. - найвища гора на Філіппінах). Поблизу лежать найбільший і найбільш популярний курортний острів регіону - Самай, найпівденніше місто Філіппін - Хенераль-сантос, живописна затока Сарангані, розкішні пляжі Таломо, Парадайз-Айленд-бич і Самаль, а також ізольоване і красиве озеро Себу.

На найпівденнішому краю однойменного півострова лежить місто Замбоанга, яке вважається за найромантичніше і найцікавішим местомом у Філіппінському архіпелазі. Тут зосереджена велика кількість прекрасних мечетей, цікаві також форт Пілар (XVII ст.) з музеєм "Маріна-лайф", площа Першинг, паркі Пасонанка і Клімако-Фрідом, ісламський квартал Ріо-Хондо, "місто на воді" в районі Бадхаос, галасливий ринок Замбоанга-Маркет, а також 28 курортних острівців навколо, зокрема знамениті острови-курорти Басилан і Санта-круз.

Місто Кагаян-де-оро лежить на північному побережжі Мінданао. Місто відоме тим, що тут, на відміну від інших районів країни, практично не буває землетрусів. Привабливі собор Св. Агустіна, музей Де-оро з цікавою історичною колекцією на території Університету Хавьера, а також довколишні ананасні поля Монте-Карло, водопади Марія-Кристина, озеро Ланао, "священна гора" Сакред-хилл, численні мечеті, а також колоритні мідні майстерні в Тугауа. Північніше Кагаян-де-оро лежить острів Камігин з вулканом Хибокхибок (1713 м.), безліччю гарячих джерел і розкішних пляжів з піском кольори слонячої кістки, на яких розташовано більше 30 фешенебельних курортів.

Вулканічні острови Сулою є групу з приблизно 870 островів, що протягнулися на південний захід від півострова Замбоанга, між морями Сулавеси і Сулу. Вони займають територію більше 2700 кв. км. і тут проживає дивно іншого людей (більше 12 млн.). Туристичний потенціал цих островів величезний, але через постійні міжетнічні зіткнення цей район дуже слабо освоєний. Але проте тут розташовані такі цікаві об'єкти, як "рибальська столиця Філіппін" - Бонгао (острів Тавітаві) з мечеттю Шейх-макдум (XIV ст.), численні поселення на воді племені "бадхао" і розкішні рифи у побережжя Тавітаві, Кулассейн, Кап, Симіса і Тонкиль.

На крайньому південному заході архіпелагу лежить острів Палаван, за основну визначну пам'ятку якого вважається протяжна мережа з безлічі печер, сполучених восьмикілометровою підземною річкою. Разом з тим, що оточує печерний комплекс тропічним лісом (останній острівець незайманого лісу на Філіппінах), дана місцевість входить до складу Національного парку "Сен-полс-сабтерраніен-Рівер". Також на Палаване заслуговують на увагу заливши Хонда-Бей, курортні райони Ель-нідо і Порт-бартон, зелена столиця острова Пуерто-прінсеса з цікавим Музеєм Палавана в Мендоса-парке, Фермою метеликів Родрігеса, Інститутом Крокодила і унікальною "в'язницею без стенів" в 23 км. на північ від міста. Цікаві стара столиця острова Тайтай, печерний комплекс Табон (близько 200 печер і гротів, тут були знайдені викопні останки людиноподібних істот, що датуються приблизно 24 тисячоліттям до н. е.) недалеко від Кесона, а також що оточують Палаван 1780 острівців і рифів, вважаються одним з кращих місць в Азії для дайвінга.

Неодмінно варто відвідати "серце Філіппін" - острівну групу Вісаян, що є величезною кількістю великих (Бохоль, Лейте, Масбате, Негрос, Самар, Себу, Панай і т. д.) і малих островів, що займають всю центральну частину країни між Лусоном і Мінданао з одного боку, і Філіппінським жолобом і Палаваном - з іншою. Тут зосереджені кращі курорти країни, проживає безліч самобутніх етнічних груп і ендемічних представників тваринного світу.

Себу - центральний острів в архіпелазі Вісаян і один з найбільших курортних центрів країни. Завдяки теплому клімату протягом круглого року, сам острів славиться своїми готелями, пляжами і живописними кораловими рифами.

Однойменна столиця острова - найстаріше (заснований в 1565 р.) і друге за величиною місто країни, саме тут в 1521 році висадився Магеллан, якому і приписують відкриття Філіппін. Тут цікаві базіліка Міноре-дель-санто-ніньо (1521 р. - стара церква Філіппін), хрест на місці висадки Магеллана, форт Сан-Педро (1565 р., найстаріший і найменший іспанський форт в країні), каплиця Ласт-саппер, безліч будівель колоніальної архітектури, Університет Сан-Карлос, Беверлі-хиллз, Центр традиційних ремесел, центр по виготовленню гітар в Марібагу (місцеві інструменти вважаються за одних з кращих в світі), монумент Дату Лапу-Лапу, пам'ятник Магеллану (1886 р.) і два висячі мости на острові Мактан, Центр водних видів спорту в Моальбоале, а також безліч навколишніх фешенебельних курортів, які і принесли острову його заслужену на славу.

На північний схід від Себу лежить острів Лейте, що заслужив на сумну славу в роки Другої світової війни. За місцеві визначні пам'ятки вважаються церква Санто-ніньо в Таклобане, меморіал американському генералові Макартуру (авторові знаменитої фрази "Я ще повернуся") на Ред-бич, "горб 522", за володіння яким осінню 1944 р. йшли запеклі бої, крапка "Балуарте-маркер" біля Баруго, ратуша в Ормоке, а також живописний хребет Лейте з горою Лобі (1350 м.) і озеро Махагао. Ну і, звичайно, дайверов тут привернуть численні затонулі кораблі і літаки, лежачі на дні затоки Лейте і протоки Хуанико з часів війни.

Крихітний острівець Боракай, що входить в п'ятірку кращих курортних районів миру, лежить на північ від острова Панай. Основною визначною пам'яткою Боракая є, природно, багатокілометрова пляжна лінія, утворена найдрібнішим білим кораловим піском, тому місцевий пляж вважається за кращий в країні. Окрім численних курортів, тут цікаві колоритний місцевий базар, село Дін-івід і невеликі печери в Іліг-Ілігане. Бум будівництва туристичної інфраструктури на Боракає привів до виникнення деяких проблем із збереженням природного середовища острова, але в цілому це один з найфешенебельніших курортних районів країни.

У Пасає варто відвідати меморіальний музей Лопеса і "Шоколадні гори" із знаменитою церквою Бакліон. На острові Бохоль цікавий лісовий заповідник Раха-ситакуна і Центр по охороні філіппінських лемуров-долгопятов, яких в природі залишилося близько двохсот. На Самаре знаходиться Національний парк Сохотон-Нейче-бридж - дика місцевість з печерами, водопадами і підземними річками. На Сикихоре, що вважається за центр місцевого "магічного суспільства" проводиться щорічна пасхальна Конференція Чарівників і Цілителів в гірському селі Сан-Антоніо. На острові Негрос цікаві старі цукрові плантації з колоніальними особняками іспанської епохи. На Панає варто відвідати церкву Міагао (XVIII ст.) до Ілоїло, музею Картір-шелл і печери в Япаке.
Філіппіни
Місцевий час:
04:56, 26.04.2019
Курс валют НБУ:
100 UAH = PHP
032 243 77 22
067 671 38 83
79017, м.Львів
вул. К.Левицького,97