Швеція

Швеція

Коротка інформація
Швеція занадто різноманітна і багата контрастами, щоб висловити враження одним словом. І нічого дивуватися розбіжностям між південною частиною Швеції, яка майже нічим не відрізняється від решти континентальної Європи, і її північчю - засипаною снігами Лапландії. У Швеції є все: і жваві міста, і розсипи дерев'яних будиночків, як правило пофарбованих у червоний колір, і водойми, і бурхливі  річки, і сонні озера. і острови, і шхери у вигляді тисяч і тисяч веснянок на поверхні моря, і високі гори, і чарівні долини.

Тут знаходяться середньовічні замки, рунні камені, тисячі пам'яток археології Залізного століття, один з найстаріших університетів. Швеція - це батьківщина великої казкарки Астрід Ліндгрен, тут живуть дивак Карлсон і улюблениця всіх дітей Пеппі Довгапанчоха.
Опис країни
Cтолиця: Стокгольм.

 Географія: Швеція розташована в Північній Европі, в східній і південній частині Скандинавського півострова. На заході Швеція граничить з Норвегією, на північному сході - з Фінляндією, а зі сходу і півдні її омивають води Балтійського моря і Ботнічеського затоки. На півдні протоки Ересунн, Каттегат і Ськагеррак відокремлюють Швецію від Данії. До складу Швеції входять два крупні острови в Балтіке - Готланд і Еланд. Площа Швеції складає 450 тис.кв.км.

 Крупні міста: Стокгольм, Гетеборг, Мальме.

 Природно-кліматичні умови: Швеція розташована в межах Балтійського щита. Переважають плоскогір'я і рівнини, що покриваються горбами; на півночі і заході - Скандінавські гори (висота до 2123 м, р. Кебнекайсе). Клімат помірний, перехідний від морського до континентального. Середні температури січня від 0 до 5 ос на півдні -6 -14 ос на півночі, липня від 17 ос на півдні до 10 ос на півночі. Опадів від 500-700 мм в рік (на рівнинах) до 1500-2000 мм (у горах). Річки порожисті, багаті гідроенергією; багато озер, 57% територій - ліси, переважно хвойні; на півночі - тундра.

На території Швеції можна виділити два крупні природні райони - північний і південний. В межах більш піднесеної Північної Швеції виділяються три вертикальні пояси: верхній, включаючий східну периферію Скандінавського нагір'я, багату озерами; середній, такий, що охоплює плато Норланд з чохлом моренних відкладень і торф'яниками; ніжній - з переважанням морських опадів на рівнинах уздовж західного берега Ботнічеського затоки. У районі плато Норланд розташовані основні рудні родовища країни. Тут же виростають основні деревні ресурси. Деякі долини півночі країни відрізняються родючістю грунтів, використовуються в основному для пасовищ.

В межах південної частини країни відособляються: рівнини Середньої Швеції, плато Смоланд і рівнини п-ова Ськоне. Південна Швеція відрізняється високою щільністю населення і високою концентрацією промисловості і сільського господарства. Завдяки м'якшому клімату Смоланд сприятливіший для життєдіяльності людей. Грунти тут малопридатні для землеробства, але на них ростуть соснові і ялинові ліси. Значні площі зайняті торф'яними болотами. Рівнини Ськоне, найпівденнішої частини Швеції, майже суцільно розорані. Грунти тут вельми родючі, легко піддаються обробці і дають високі урожаї. Рівнини перетинаються невисокими скелястими кряжами, витягнутими з північного заходу на південний схід. У минулому рівнини були покриті густими лісами з клена, буку, дуба, ясена і інших широколистяних порід, які були зведені людиною.

Тваринний світ сильно збіднений. У Швеції зустрічаються лось, бурий ведмідь, росомаха, рись, лисиця, куниця, білка, заєць-біляк. Американська нірка і ондатра були завезені з Північної Америки для розведення в хутрових господарствах, але деякі особини втекли і утворили в природі цілком життєздатні популяції, що швидко розповсюдилися по всій країні (виключаючи деякі острови і крайню північ) і що витіснили ряд місцевих видів тварин. На півночі Швеції зберігся дикий північний олень. По берегах Морея і озер кубляться качки, гусаки, лебеді, чайки, крячки і інші птахи. У річках водяться лосось, форель, окунь, на півночі - харіус.

Національні парки Абіську, Муддус, Сарек-шеффаллет і ін.

 Державний лад: Швеція - конституційна монархія. З 1818 при владі перебуває династія Бернадотов. Діє Конституція від 1975. Розділ держави - король, є символом держави і виконує представницькі функції. Законодавча влада здійснює парламентом (риксдагом), заснованим в 1435. З 1971 це однопалатний парламент, складається з 349 депутатів, що обираються шляхом загального прямого і таємного голосування разів на 4 роки. Партія або коаліція, що отримали більшість місць на виборах в риксдаг, формують уряд на чолі з прем'єр-міністром, якому належить виконавча влада.

 Адміністративно-територіальне ділення: Швеція розділяється на 21 округ - льон (lan), на чолі кожного з них знаходиться правління лена (lansstyrelse), яке призначається урядом. У кожному лене існують також органи місцевого самоврядування - ландстинги (landsting), які обираються місцевим населенням. Кожен льон, у свою чергу, ділиться на комуни (kommun), загальна кількість яких складає 290 (2004). Існує також розділення Швеції, що історично склалося, на провінції і регіони.

 Населення: Чисельність населення 8,986 млн чоловік (2004). 87% населення - шведи. Серед корінних національних меншин найбільшими є саам. Приблизно 1 млн жителів є або іммігрантами, або їх нащадками. Серед них - фінни, жителі колишньої Югославії, данці, вихідці з Східної Европи, з Туреччини, з Близького Сходу.

Щільність населення 19,7 людини на км2. Міське населення складає 83%. Більшість населення проживають в конурбациях Стокгольма і Мальме. Північні райони заселені вдесятеро менш щільно, чим південні.

У другій половині 19 ст. Швеція переживала економічні труднощі, які викликали великий відтік населення (в основному в США), що тривав до 1930-х рр. У 1930-х Швеція стала першою країною, яка ввела допомогу для багатодітних сімей, щоб збільшити приріст населення. В даний час і смертність і народжуваність є стабільно низькими, населення старіє (Швеція перша країна в Европе, що зіткнулася з подібними проблемами), тому проводиться політика заохочення імміграції.

 Мова: Офіційна мова - шведський. Широко поширений англійський (виходять газети, є радіо- і телепрограми).

 Релігія: Лютеранська шведська церква не відокремлена від держави і кожен новонароджений записується в її члени, якщо надалі він або його батьки не заявлять про прихильність до іншої релігії. 100 тис мусульман, ок. 90 тис православних, є прихильники католицизму і інших протестантських конфесій окрім лютеранина.

Валюта:
Шведська крона (Skr, SEK), рівна 100 ері. У обігу знаходяться банкноти гідністю в 1000, 500, 100, 50, 20 і 10 крон і монети в 10, 5, 1 крону і 50 ері. Характерною особливістю є повсюдне округлення цін до 0,5 крони.

Національний домен: .SE

 Правила в'їзду: Для в'їзду до країни необхідно мати закордонний паспорт і візу, отриману на основі запрошення. Консульський збір у розмірі 25 доларів США. Росіяни з терміном перебування не більше 3 місяців реєстрації не підлягають. Обмежень на пересування для росіян немає, за винятком районів, закритих для відвідин іноземцями.

 Митні правила: Ввезення національної і іноземної валюти не обмежене. Вивіз іноземної валюти не обмежений, національною - не більше 6 тис. крон в банкнотах гідністю не більше 1 тис. крон. Ви можете отримати часткове відшкодування ПДВ, скориставшись системою "tax-free" при покупках товарів на суму понад . При покупці необхідно пред'явити закордонний паспорт, і ви отримаєте спеціальний експортний чек.
Міста, цікаві місця і музеї
Основні визначні пам'ятки: Країна рясно наділена природною красою і визначними пам'ятками - зелені поля півдня країни і сувора тундра Лапландії, зелені горби заходу і лісисті скелі Норботтена, живописні острови і шхери півдня і спокійні береги Ботнічеського затоки, величезна озерна система і безліч диких тварин - все це привертає в країну величезне число туристів. А її багата історія і красиві міста дозволять ознайомитися з самобутньою культурою країни.

Стокгольм лежить на 14 островах на берегах озера Меларен і протоки Норстрем, і вважається за одну з найкрасивіших столиць миру. Перша згадка про Стокгольм відноситься до 1252 року, а з XIII століття місто було постійною резиденцією шведських королів і столицею величезної у той час території Швеції.

Стара частина міста - Гамла Стан, цілком розташована на острові Стадсхольмен і закрита для автотранспорту. Тут розташовані знаменитий Королівський палац (1754 р.) з королівською каплицею і Античним музеєм Густава III, а також Палацова церква, собор Св. Миколи (XIII-XV вв., місце коронації шведських монархів), Збройова палата, Королівський монетний двір, Казначейство, палац Укceншepна (зараз тут Mініcтepство освіти), Teccінcкий палац (Cлoттcбaккeн) і Cтoкгoльмcкaя фондова біржа на площі Cтypтopіeт.

Ha сусідньому острові Pіддapxoльмeн ("Pицapcкий острів") розташовано декілька унікальних палаців - Палац Bpaнгeля (зараз тут Шведський aппeляциoнний суд), Палац Cтeнбoкк (в наші дні - Bepxoвний адміністративний суд) і Палац Бyндe, в якому зараз розташовується Bepxoвний суд. Також цікава Ріддархольмськая церква (XIII-XV вв.), місце поховання шведських королів і аристократів, а з 1807 р. - розкішний музей. Будівля Парламенту (1905 р.) розташована на острові Хельгиндсхольмен ("острів Св. Духу") і відкрито для відвідин, а в підвалі розташований підземний музей середньовічного Стокгольма.

Центр міста або Норрмальм - осереддя магазинів і театрів, ресторанів і офісів, центр ділової активності столиці і традиційне місце розташування посольств і державних установ.

Визначними пам'ятками району є парк Kyнгcтpeдгopдeн, Урядова канцелярія "Pyceнбaд", будівля Mініcтepcтва закордонних справ, Oпepний театр, пішохідна вулиця Дpoттнінгтaтaн і ін. Район Еcтepмaльм цікавий парком Xyмлeтpeдгopдeн і Kopoлeвcкой бібліотекою, а також Kopoлeвcкимі стайнями поряд з Драматичним театром. Також тут розташовані найживописніша вулиця міста - набережна Cтpaндвегeн, по якій ходять старовинні трамваї, а також парк Hoбeльпapкeн і Діплoмaтcтaдeн ("місто дипломатів").

Район Bacacтaн (Baзacтaн) лежить на північ від центру ropoдa і славиться своїми будинками XIX століття, магазинами, ресторанами і театрами. Тут цікаві церква Густава Baзи (1906 р.), колоритна вулиця Pеpcтpaндcгaтaн, обсерваторія Карла Xopлeмaнa (1735 р.) і так далі

Район і острів Юpгopдeн лежить на схід від історичного центру Стокгольма. B західної частини острова лежать найзнаменитіші туристичні визначні пам'ятки столиці - палац Розендаль (1820 р.), парк розваг і музей просто неба Cкaнceн (заснований в 1891 р.), а також однойменний зоопарк, парк відпочинку "Грена Лунд" (1883 р.), безліч музеїв, кінотеатр Космонова з екраном площею 740 кв. м., музей дерев'яної архітектури Юpгopдccтaдeн, в якому зібрано більше 150 споруд різних епох зі всіх куточків Швеції, башта Kaкнеcтopнет (висота 155 м.), а вся південна частина Юpгopдeнa є частиною величезного, і поки єдиного в світі, Еко-парка. B північної його частини знаходяться Myзeй морської історії і Політехнічний музей, а також знаменитий музей Baзa, присвячений національній реліквії - королівському кораблю "Baзa", затонулому під час свого першого рейса в 1628 р. і піднятому з дна морить в 1961 р. Тут же можна оглянути паровий криголам "Ісбрітарен" (один з перших в світі), корабель-маяк "Фірськеппет" і унікальний Музей скульптури Міллеса, розташований на рукотворних уступах в скелях Лідінго. У Національному міському парку розташований палац Уріксдаль (1640-1644 рр.), в оранжереї і колишніх королівських стайнях якого відкритий Музей шведської скульптури. Також варто відвідати палац Розерсберг (1634-38 рр.) з експозицією інтер'єрів XVIII-XIX ст. і палац Стромсхольм (XV ст.) з експозицією шведського мистецтва XVII ст., вищою школою верхової їзди і гиппологичеським центром.

Район Kyнгcxoльмeн ("Kopoлeвcкий острів") відомий, перш за все, своєю Ратушею (1911-1923 р.), в якій традиційно проходить церемонія вручення Hoбeлeвcкиx премій. Башта ратуші "Тре крунур" з позолоченим куполом є емблемою Стокгольма і прекрасним оглядовим майданчиком. Південна частина міста, Седермальм або просто Cедep, є досить незвичайне місце - старі дерев'яні халупи внесені до списку культурної спадщини столиці, оточені строкатою сумішшю з красивих будинків XVIII-XIX вв. і сучасними будівлями, серед яких такі незвичайні споруди, як напівкругла будівля "Бoy" або незвичайний хмарочос "Cедepтopн". Недалеко від Вагнхарада лежить літня резиденція короля Густава V - палац Тулгарнс (1720 р.). Також неподалеку лежить стара серед нині чинних росіян православних церков за межами Росії - Спасо-преображенськая церква (XVII ст.).

У місті понад 75 музеїв і 100 художніх галерей - Національний музей, Шведську Національну портретну галерею в замку Гріпсхольм, Королівську скарбницю в підвалах королівського палацу, Музей національної історії, Музей сучасного мистецтва, Музей природної історії, Музей метеликів і птахів в Хагапарке, Музей науки і техніки, Морський музей, Шведський музей історії економіки в будівлі Королівського монетного кабінету, Королівський арсенал (старий музей країни), Галерею Тіль, Національний музей етнографії і художню галерею "Лільевальс". На пильну увагу заслуговують Шведський центр графіки, Єврейський музей, Музей кераміки, Музей біології з прекрасною панорамою, Шведський музей архітектури, оригінальний Алмгренський шовкопрядильний завод-музей, Музей іграшок, Ботанічний сад Бергиус з екзотичною оранжереєю Едварда Андерсона, Лангхолменськая в'язниця-музей, єдиний в світі Музей танцю і театр "Будинок танцю", Міжнародний ляльковий театр-музей, музей "Юнібакен" (присвячений книгам Астрід Ліндгрен), Музей античності Середземномор'я і Близького Сходу, Музей історії медицини, Музей музики, Північний музей, Поштовий музей, Будинок-музей Олсона і однойменна галерея сучасного мистецтва, Шведський музей спорту, музей Стріндберга, Музей телекомунікацій, Тютюновий музей в будівлі старої таверни, Ваксхолмський музей-фортеця берегової артилерії, Історичний музей вина і спирту, Музей Королівської армії, історичні маєтки Лефста і Нінас (XVII-XX вв.), палац Лако з колекцією шведського мистецтва XVII ст. і палац Вадстена (XVI-XVII вв.), а також Музей-акваріум "Акварія-уотер-мьюсеум" і ін.

У передмісті знаходиться резиденція шведської королівської сім'ї - знаменитий палац Дротнінгхольм (XVII ст.) з прекрасним парком, Китайським павільйоном (1753 р.) і Дротнінхольмським придворним театром (1766 р.), в якому кожне літо проходять оперні і балетні спектаклі і концерти в оригінальних декораціях XVIII ст. У 60 км. на захід від Стокгольма лежить найстародавніша королівська резиденція країни - замокнув Гріпсхольм (XIV ст.), чиї інтер'єри вважаються за одних з найрозкішніших в Европе. У Шведській Національній портретній галереї (1822 р.), розташованій в замку, виставлені портрети найбільш видатних діячів шведської історії.

На острові Бьорко (50 км. від Стокгольма) украй цікаві розкопки першого міста країни - Бирки, часто згадуваного в середньовічних хроніках. Сьогодні на території Бирки (внесена до списку об'єктів, що знаходяться під захистом ЮНЕСЬКО) розкопані стародавня фортеця, міські вали, більше тисячі поховань епохи вікінгів і працює Музей вікінгів. У 47 км. на північний захід від Стокгольма лежить перша столиця шведської держави - Сигтуна, заснована в 980 р. н.е. Тут цікаві башта Св. Ларса (1100 р.), готична церква Св. Марії (XIII ст.), замокнув і колишній жіночий монастир Ськоклостер, розкопки стародавніх вулиць і палац Розерсберг (XVII ст.), з 1762 р. що є королівською резиденцією. Лінчепінг знаменитий собором XII ст. і замком XIII ст., а Норрчепінг - церквою Хедвіга (XVII ст.).

Гетеборг, розташований на західному побережжі країни, є другим за величиною містом Швеції і найважливішим портом країни. Місто славиться своїми чистими пляжами, прекрасними ландшафтами з численними лісами і озерами, а також живописним архіпелагом з сотні островів поблизу міської межі (доступ для іноземців обмежений, оскільки деякі острови є військовою зоною). Сам Гетеборг, резиденція єпископа Швеції і місце розташування одного із старих університетів Европи, привертає мільйони туристів своїми старими будівлями, залишками кріпосних ровів (зараз заповнені водою і перетворені на канали) і своєю Художньою галереєю. Також цікаві Біржа (XIX ст.), величезний парк Кюнгспаркен і оперний театр "Стора Театерн" (1859 р.), площа Гетаплатсен із знаменитим фонтаном "посейдон" (1931 р.) і Концертним залом (1935 р., вважається за один з кращих залів планети), Ратуша (1672 р.), артилерійський арсенал Крунхюсет (1643 р., стара будівля міста, зараз тут діє історична виставка), 62-метрова Морська башта і Морський центр поряд з портом, церква Кристини (XVII ст.), Будинок компанії (1750 р.) Ост-індськой, в якому зараз розташовані Історичний і Археологічний музеї, форт Ельфсборг (XVII ст.), а також ультрасучасний хмарочос "Гетеборг Уткикен" в несподіваній червоно-білій колірній гаммі. На головній вулиці міста - Авеню, що відходить від Гетаплатсен, знаходиться безліч магазинів і ресторанів, пабів і кафе, кінотеатрів і розважальних центрів, а також Музей мистецтва і міська бібліотека. У західній частині Авеню зосереджені художні галереї і магазини, торгуючі предметами мистецтва і виробами народних промислів. Також широку популярність здобули виставковий комплекс і центр конференцій "Свенська Mассен", концертна арена "Ськандінавіум", стадіон "Улльові Стадіум", спортивний комплекс "Хеден", парк відпочинку "Лізеберг" і так далі В Гетеборге налічується 16 музеїв, серед яких найцікавіші Міський музей, Художній музей, Етнографічний музей, Музей Рос (єдиний в Швеції музей художніх ремесел і дизайну), Музей історії медицини, Музей банківської справи, Обсерваторія, Музей військової історії "Ськансен кронан", Музей науки "Експеріментум", Музей природної історії і Музей мореплавання "Сйофартхисторіська музеум" з акваріумом.

Мальме лежить на самому півдні країни, в провінції Ськане. Тут цікаві Історико-художній музей, готична церква Санкт-петрічюрка (1319 р.), ренесансні ратуша (1546 р.) і замок "Мальмехус" (1542 р.), в якому в наші дні розташований Художній музей з чудовою колекцією картин російських художників. Неподалеку розташовано місто Істад, що славиться своєю церквою Діви Марії (Стортогет, XIV ст.) і монастирем Грейфрейярс (XIII ст.) з цікавим музеєм місцевої історії і культури. Стародавній Лунд, більше тисячі років що є релігійною столицею Скандинавії, відомий далеко за межами країни. Тут варто оглянути романський Кафедральний собор (1145 р.), залишки стародавньої церкви Дроттенс Чюрчерюн, маєток Санкта-Мария Мінор (XII-XIII вв.), ренесансний королівський палац (XVI ст.), а також музеї - історії культури, старовин і декоративного мистецтва. У Йенчепінге знаходиться декілька церков XIV-XVII вв.

На північний схід від Мальме розташоване одне з найстаріших міст країни - Кальмар, в якому в 1397 р. відбулося підписання "Кальмарськой унії", що фактично об'єднала скандінавські країни під егідою Данії. Тут цікаві залишки фортеці Кальмарнаус (XII ст.), замокнув Кальмар (XIV-XVI вв.) і барочна церква Домчюрка (XVI ст.).

Напроти Кальмара в Балтійському морі лежить найбільший (2960 кв. км.) і знаменитий острів країни - Готланд. За часів вікінгів на цьому піднесеному острові, самою природою "пристосованому" для оборони, знаходився важливий торговий центр, а потім база союзу Ганзейського. До наших днів дійшли безліч церков балтійсько-готичного стилю, яких в середньовіччі налічувалося більше ста, поховання епохи бронзового століття під величезними насипами з каменя, знамениті меморіальні готландськие стели (V ст.) і залишки безлічі будов, що належали самим різним народам епохи "Великого переселення". Також острів популярний і як курортна зона - його поверхня, що є піднесеним плато з обривистими берегами, поцяткована карстовими утвореннями. Хвойні і широколистяні ліси, а також осередкові торф'яники, додають ландшафту особливу чарівність, а численні вузькі пляжі, живописні зелені поля і колоритні рибальські села привертають сюди поклонників "сільського відпочинку".

Вісбю, столиця Готланда, в середні віки вважався за один з найважливіших європейських торгових центрів. Від тієї бурхливої епохи збереглися залишки кріпосної стіни (XIII ст.), близько 40 башт, церкви Домчюрка (1190-1255 рр.), напівзруйнованих церков Cв. Миколи, Cв. Ларса і Cв. Карини, церква Св. Марії, руїни замку Вісборг (XV ст.) і Археологічний музей "Готланд Форнсал".

Між Готландом і материком лежить декілька менший по розмірах острів Еланд - земля вітряних млинів (їх тут більше чотирьохсот), фортів раннього залізного століття (найбільший з них - Греборг, діаметром 200 м.), що славиться також своїм Музеєм середньовічного побуту Екеторп, руїнами замку Борхольм і маяками.

У середній частині країни цікаві патріархальні середньовічні міста, серед яких особливе місце займає Уппсала, - четверте по величині місто Швеції, лежаче в 70 км. на північ від столиці. Місто відоме першим, і до цих пір найбільшим, університетом Скандинавії (заснований в 1477 р.) і будівлею Густавіанума (1625 р.), а також своїм готичним кафедральним собором (XIII-XV вв., стара церква в Швеції) з Соборним музеєм, церквою Св. Трійці (близько 1340 р.) і Уппсальським замком (XVI ст.), в якому зараз розташовуються Художній музей, резиденція губернатора і музей воскових фігур "Ваза Вінеттес". Також заслуговують на увагу будинок-музей Карла Ліннея "Хаммарбі" з невеликим ботанічним садом і легендарними "каменями Мору", Сади Ліннея (1650 р.), а також церква Ерентуна (XIII ст.).

Околиці міста буквально насищени історичними пам'ятниками. У 5 км. на північ від сучасної Уппсали знаходиться "Стара Уппсала" (V-IX вв.) - релігійний і політичний центр стародавньої Швеції, від якої збереглися Старо-уппсальськая церква (XII ст.) і могильні горби IV-XII вв. В наші дні ця територія охороняється державою і перетворена в музей просто неба "Дізагарден". У 3 км. на північний захід від Уппсали лежить "Курган короля Бьорна" або "горб Хага" - місце поховання знатних скандінавів "бронзового століття", а в 4 км. на північ від Уппсали виявлені цікаві "човнові" поховання VI-XI вв. - "Кладовище Вальсгерде". У Хусбі-лангхундра (25 км. на південний схід від Уппсали) розташована фортеця Броборг (VI-XI вв.), а в Лерставікене (20 км. південно-східно Уппсали) - замокнув Вік (XV ст.).

Евле, столиця провінції Гастрікланд, заснований в 1446 р. Після численних пожеж старого міста збереглися лише "старий центр" Гамла Гефль, цікаві також музей Ландсмузєєт Евлеборг з роботами шведських художників і будинок-музей Джо Квола. Сундсвалль або "Кам'яне місто" є справжній музей просто неба (Норра Бергетс Хантюркс Ох Фрілюфтсмузеум). Курортне селище Мура на березі озера Сильян цікавий своїм Музеєм А. Цорна. Вестерос привертає туристів своїм готичним собором (XIII ст.) і замками XII і XIII століть.

Північ країни, район суворих гір і зелених лісів, привертає своєю природою і прекрасними можливостями для активного відпочинку. Йокмокк розташований в малозаселеній лісистій частині країни і є культурним центром народу "амі", пропонуючи увазі гостей Музей Айтте з унікальною колекцією народної творчості. Місто шахтарів Кируна, найбільший в шведській Лапландії, знаходиться за Полярним кругом і часто називається "Містом білих ночей". Тут цікавий музей Кируна Самгард з експозицією, присвяченій культурі народу "саам". У північно-східній частині Норботтена можна виявити Національні парки Сарек, Стура-шеффаллет, Падьеланта, а також Абіську, Муддус та інші.

По всій країні існує безліч лижних і гірськолижних центрів, оснащених відповідно до найсучасніших стандартів. Найбільшим з них є Оре, розташований біля підніжжя лісистих гір недалеко від норвезької межі (620 км. від Стокгольма). Тут більше 100 трас загальною протяжністю 83 км. на висотах від 400 до 1400 м. Оре ділиться на 4 зони катання і мешкання - Оре Дувд, Оре Тегефаль, власне Оре і Оре Бьорнен, зв'язаних між собою трьома автобусними маршрутами. Також створені всі умови для відпочинку після катання - дію бари і кафе прямо на схилах, дискотеки, ресторани, дитячі розважальні комплекси, нічні клуби і так далі Неподалеку розташовані найбільший водопад країни - Таннофорсен (38-100 м.), маленька шоколадна фабрика Фьялконфект (за Полярним кругом!!) і стародавня мідна копальня Фрео, що є музеєм просто неба.

Популярний гірськолижний курорт Селен розташований в центральній Швеції, в долині річки Вестер-далельвен, в 320 км. від Стокгольма. Райони катання Ліндвален-хегфьелет і Тандодален-хундфьелет пропонують більше 50 км. гірськолижних трас на висотах від 300 до 1100 м. і всіх умов для відпочинку.
Швеція
Місцевий час:
02:33, 20.04.2019
Курс валют НБУ:
100 UAH = SEK
Нич
Христина
менеджер напрямку
тел:+38 032 275 86 02
напрямки: дитячий відпочинок, тури по Україні, екскурсійні тури Європою, лікувальні та паломницькі тури, візова підтримка, бронювання турів та готелів
032 243 77 22
067 671 38 83
79017, м.Львів
вул. К.Левицького,97