Туніс

Туніс

Коротка інформація
Туніс - це священні храми стародавніх богів, Колізей і безсмертна велич Карфагена, спекотне сонце Сахари і дорогоцінна прохолода оазисів, плантації фінікових пальм і пряний аромат жасмину, мальовничі міста і села троглодитів. Туніс - це тепле море, золоті пляжі дрібного піску, смарагдові басейни в оточенні пальм і білосніжні готелі міжнародного класу .Це безтурботний відпочинок в атмосфері  спокою.
Опис країни
Cтолиця: Туніс.

Географія: Туніська Республіка (Аль-джумхурія ат-тунісия), держава в Сівбу. Африці. На півночі і сході омивається Середземним морем, на заході і південному заході граничить з Алжиром, на південному сході - з Лівією. Площа 164,2 тис. кв. км.

Природно-кліматичні умови: Туніс займає приморські рівнини, східну частину гір Атлас (висота до 1544, р. Шамбі) і північну частину пустелі Сахари. Клімат субтропічний середземноморський, на півдні тропічний пустинний. Середні температури січня на півночі 10 °С, на півдні 21 °С, липня відповідно 26 і 33 °С, опадів в рік від 100 мм на півдні до 1500 мм на плато Сівши. Тель. Головна річка Меджера. У горах -  вічнозелені ліси, в т.ч. з пробкового дуба, в напівпустелях - трава альфа. Національні парки - Акшель, Бу-хедма і ін., заповідники, резервати.

Державний лад: Розділ держави - президент. Законодавчий орган - Палата депутатів.

Адміністративно-територіальне ділення: 23 вілайєти (губернаторства).

Населення: 10 млн осіб (2004), в основному тунісці (араби Тунісу).

Мова: Офіційна мова - арабська, французькав деяких сферах вживається частіше ніж арабська.

Релігія: Державна релігія - іслам.

Економіка: Туніс - аграрно-сировинна. країна, одна з найбільш розвинених в Африці. Частка у ВВП (1994 %): сільське господарство 13, гірничодобувна промисловість 4, оброблювальна промисловість 18. Обробляють зернові, оливкове дерево, цитрусові, виноград. Екстенсивне скотарство. Заготовки (на експорт) кори пробкового дуба. Рибальство. Здобич фосфоритів, нафти. Харчові, текстильні, металургійні, хімічні, цементні підприємства. Виробництво електроенергії 7,6 млрд квт·ч (1995). Довжина (1997, тис км.) залізниць 2,1, автодоріг 22,5. Головні морські порти: Туніс, Сфакс, Бізерта, Габес, Сехира. Експорт: нафта і нафтопродукти, текстиль, оливкове масло, провина, фосфорити. Основні зовнішньоторговельні партнери: країни ЄС, Японія.

Валюта: Динар, рівний приблизно (курс плаваючий), рівний 1000 міллімов.

Історичний нарис:
Біля ХІІ ст. до н.е. на території Тунісу засновано фінікійські колонії, головна з яких - Карфаген. У ІІ ст. до н.е. римляни захопили територію північно-східного Тунісу, до сірий. І ст. н.е. - весь Туніс.

З V ст. під владою вандалів, потім Візантії. З поч. VIII ст. у складі Арабського халіфату. З 800 самостійна держава. У 909 в Тунісі заснована держава Фатімідів. У 1160-1229 рр. в державі Альмохадів. У 1229-1574 рр. в Тунісі правили Хасуфсиди. У 1574-1881 рр. у складі імперії Османа; з 1705 країною правили беї з династії Хусейнідів. У 1881-1956 рр. французький протекторат. З березня 1956 Туніс - незалежна держава. З 1957 президент (з 1975 довічний) був Х. Бургиба, голова правлячої Соціалістичної партії дестуровської (заснована в 1934, з 1988 Демократичне конституційне об'єднання, ДКО). У 1987 Х. Бургиба зміщений з поста президента В 1983 і 1987 легалізований ряд політичних партій. У 1988 прийнята нова конституція. Здійснюються демократизація країни і лібералізація економіки.

Національне свято: 20 березня (Дата незалежності від Франції).

Національний домен: .TN
Міста, цікаві місця і музеї
Основні визначні пам'ятки: Туніс - достатньо молода туристична країна в сучасному розумінні - її інтенсивний розвиток почався тільки в 80-і роки ХХ століття. Але в історичному плані - це один з найстародавніших курортів світу - ще в часи фінікійців, Давнього Єгипту і Римської імперії тут відпочивали представники знаті. Зараз Туніс - це 1200 км. піщаних пляжів, сотні сучасних готелів, відмінні джерела термальних вод, на яких збудовані сучасні бальнеологічні центри, а також безліч історичних пам'яток.

Туніс (заснований в IX ст. до н. е.) - столиця (з 1956 р.) і головний порт країни, розташований на березі однойменного озера. Це дуже оригінальне місто, в якому поєднуються найсучасніші курортні центри, традиційна мусульманська архітектура, численні ринки і відмінні музеї. За центр Тунісу вважається оточена стінами Медіна ("старе місто"), що розкинулася навколо мечеті Джамі ез-зейтуна (Зітуна, "Мечеть Оливи", 703 р.), - духовного центру країни, оточеного численними медресе. Вузькі вулиці, мечеті, ринки і магазини Медіни - основна визначна пам'ятка міста. У верхній частині Медіни, поряд з касбою ("цитадель"), знаходиться Площа уряду, навколо якої розташовані установи державної влади країни, серед яких найбільш колоритна будівля міністерства закордонних справ, - Дар Ель-Бей (Будинок бея).

Поблизу розташований Сук ель-аттарін - найекзотичніший квартал міста, що виріс на місці середньовічного ринку пахощів. Тут і зараз продають різну парфюмерію і прянощі. Збереглися оброблені багатоколірним мармуром і розписом палаци Дар-Осман (XVII ст.) з Музеєм прикладного мистецтва і Дар бен-абдаллах (XVIII-XIX вв.) з міським Музеєм мистецтва і народних традицій. Серед інших історичних споруд привертають увагу мечеті Юсуф-бея (1616 р.) і Хамуда-паши (XVII ст.), мавзолей Хасанідов Турбет Ель-Бей, мечеть і мавзолей Сиди Махреза (Абу Мохаммед Махреза Ес-садики), собор Cент-Винсент-Де-Поль, а також найстаріша будівля міста - Дар ель-хаддат. Медіна Тунісу в 1981 р. внесена до списку Світової Спадщини ООН.

Одна з головних визначних пам'яток столиці - Національний музей Алаун (Музей Бардо) в палаці Дар Хуссейн (Бардо) недалеко від туніського Парламенту - це найбільший музей Магріба з найбільшою в світі колекцією римських мозаїк, а також з обширними колекціями археологічних знахідок всіх епох. Публічна бібліотека міста - найбільше (після Каїра) на ісламському світі сховище арабської літератури, а Університет Тунісу майже не поступається за віком знаменитому Оксфорду.

Центральна вулиця Тунісу, живописне авеню Хабіб Бургиба, йде від воріт Баб ель-бахар ("французькі ворота", XIII ст.) Медіни до озера Ель-бахира. Обов'язково варто відвідати обширний критий ринок зі всіма атрибутами східного торгового життя, численні дрібні ринки в районі Медіни, парк Бельведер, на території якого розмістився зоопарк і парк розваг Дах-дах, а також невеликий океанографічний музей Саламмбо в передмісті столиці.

На північ від респектабельного району Ла Гулетт, в 35 км. від столиці, знаходяться руїни стародавнього Карфагена (заснований в 814 р. до н. е.) - столиці однієї з великих держав античності. Тут був центр торгової імперії фінікійців, в яку входило практично все Середземномор'я, тут сходилися торгові шляхи через Сахару і Західну Азію, тут гриміли знамениті битви пунічних воєн і розцвітали великі імперії. До наших днів тут, на схилах горба Бірса, збереглися руїни терм Антоніна Пія - одного з найбільших курортних комплексів того часу, що поступаються в розмірах лише термам Траяна в Римі, численні римські вілли, залишки Капітолія, амфітеатру на 50 тис. глядачів, водосховища і 70-кілометровий акведук, прокладений до Карфагена з храму Води в Зігвані, античне кладовище на місці храмів Таніту і Баала (Аммона), а також численні античні портові споруди, що протягнулися уздовж всього узбережжя. Велика частина споруд античного періоду сильно зруйнована. Від пізніших епох залишилися руїни численних візантійських церков, собор Cен-Луи (1890 р.) в задній прибудові якого розміщений Національний Музей, собор Св. Кипріана і Музей Лавіжері.

Також можна відвідати Зігван (40 км. від Тунісу) з його руїнами храму Води, форумом, капітолієм, ринком, храмом Меркурія і термами. Любителям римської античності буде цікавий комплекс руїн Тубурбо-майус із залишками римського міста, форумами, Колізеєм, храмами, термами і гімнастичними залами. Перлиною Тунісу називають містечко Сиді-бу-Саїд, чиї скелі будинку, що поселилися біля підніжжя, забарвлені в сліпучо-білий і блакитний колір, на вершині скелі височіє "рібат" (фортеця), а з оглядового майданчика біля маяка на вершині скелі (до речі - побудованого з уламків форту IX ст.) відкривається приголомшливий вигляд на столицю і околиці. Це чудове місце для прогулянок серед вузьких мощених вулиць, що вистилають старими кам'яними плитами. Чарівна також православна церква Александра Невського, побудована російськими моряками в 1939 р.

Хаммамет - стародавній риболовецький порт і один з найбільш популярних морських курортів країни, розташований на узбережжі, в 70 км. на південний схід від столиці. На місці міста в 180 р. н.е. з'явилася римська колонія Путпут, перейменована згодом арабами в Хаммамет ("місце для купання"). Медіна - головна історична визначна пам'ятка міста, є чотирикутною фортецею на самому березі морить, з Великою мечеттю (X ст.) і ринком. Будівлі міста витримані в традиційному арабському стилі, з гармонійними зведеннями і куполами, але навіть пари однакових будівель тут не знайти - кожна з них має свою неповторну архітектурну форму. Поряд з Медіною знаходиться колишня усипальня Сиди Бу-хадіда, а також побудований із застосуванням античних елементів живописний будинок Георга Себастіана, в саду якого щорічно проводиться Міжнародний фестиваль мистецтв. Цікаво відвідати Парк дитячих атракціонів "Фабіленд", парк розваг "1001 ніч" і аквапарк, або найбільший гольф-клуб країни - "Гольф Цитрус", оглянути численні розкішні готелі, розташовані серед гаїв і садів, а також провести час на прекрасних пляжах міста, що протягнулися майже на 14 км. або покращити здоров'я в найкращих центрах таласотерапії в країні, - "Біоазур", "Рояль Таласса" (найбільший в Середземномор'ї) і "Нахравес Сентр".

У південній частині міста знаходиться молодий курортний район Ясмін Хаммамет (або "Хаммамет-зюд") - один з найбільших і сучасних в країні. У комплекс входять декілька пляжів, порт Маріна з можливістю швартовки до 740 прогулочних судів, чудово спланованої набережної з множиною закладів, сучасної Медіни, дитячого центру розваг Карфаголенд, упорядкованих міських парків з фонтанами, дайв-центри, численних дискотек, казино, ресторанів і гольфу-клубу. Тут пропонують безліч різноманітних морських прогулянок і водних розваг.

На 7 км. північніше Хаммамета знаходиться заснований ще в IV ст. до н.е. місто Набуль (Набель, колишній Неаполіс) - центр гончарного виробництва країни, що славиться, окрім своїх блакитних глазурованих керамічних виробів, відмінним ринком Сук ель-джума, невеликим Археологічним музеєм, народною кухнею, винами і порізаним скельними гротами побережжям.

На північному узбережжі країни лежать скелясті пляжі "Коралового берега", оточені кручами, рифами і історичними руїнами.

Бізерта (65 км. на північ від Тунісу) славиться своїми прекрасними лісами на схилах вимерлого вулкана, що підноситься над нею, а також величезною касбою (VI-XVII вв. н. е.), Іспанським фортом (1570 р.), вічно шумлячим портом, маленьким, але дуже змістовним океанографічним музеєм в приміщеннях "малого форту", біломармуровою площею Мучеників, Великою Мечеттю (1652 р.) з вражаючим восьмикутним мінаретом, фонтаном Юсеф Дій (1642 р.), живописними мавританськими будинками, дивовижним по красі озером Ешкель (Гарает Ішкель, 30 км. на північний захід від Бізерти) і прекрасним рибним ринком. Неподалік розташоване Шемту - відносно нова археологічна ділянка, де були виявлені руїни римського форуму і театру, стародавні мармурові кар'єри і численні споруди.

Табарка ("місце, покрите чагарником"), розташована біля підніжжя гірського масиву Крумірія, - старовинний фінікійський порт з Генуезькою фортецею (XVI ст.), живописними скелями, що отримали за свою форму назву "Голки", і ідеальне місце для любителів підводного плавання і рибацтва. У 105 км. на північний захід від Тунісу лежить стародавня Дугга (Тугга) - найграндіозніші римські роуїни Тунісу. Тут, в долині річки Меджерда, знайдені арка Александра Севера, руїни Форуму з Капітолієм (166 р. н. е.) і храмом Сатурну, мозаїчна Площа Вітрів, святилище юнони Целести, портик капітолійського храму, що чудово зберігся, пунічний мавзолей Атебана (III-II вв. до н. е.), терми, Будинок Діоніса, Будинок Улісса з прекрасними мозаїками (виставлені в Музеї Бардо) і врізаний в схил театр (188 р. н. е.) на 3,5 тис. місць.

"Перлина рівнини" Сус (140 км. на південь від Тунісу) було засноване фінікійцями в XI ст. до н.е. під ім'ям Хадрумет, пізніше перейменований вандалами, що захопили його, в Хунерікополіс, а візантійцями - в Юстініанполіс. Середньовічний монастир-фортеця Рібат (IX ст.) з могутніми стінами і 30-метровою баштою, Велика мечеть і обширні катакомби (довжина понад 5 км.) з 25 тисячами поховань ранньохристиянської епохи - головні визначні пам'ятки міста. У Музеї Суса зберігаються римські мозаїки III-IV вв., які вважаються за кращі із знайдених в Африці, а в околицях міста знаходяться залишки фінікійських гробниць, римських будинків і візантійських зміцнень.

У 5 км. на північ від Суса знаходиться всесвітньо відома курортна зона Порт Ель-кантауї - розкішний і достатньо сучасний туркомплекс з повним набором закладів для розваг і відпочинку - штучна бухта Маріна, Ботанічний сад "Оасис Парк Ель-кантауї" з величезною колекцією рідкісних рослин, аквапарк, численні торгові центри, казино "Мірамар Гольф", дискотеки "Самара" і "Мароккана", Будинок морозива, пивний бар "Брау" з власною пивоварнею, один з найбільших в Тунісі гольф-клуб, а також центр підводного плавання і яхт-клуб. Неподалік лежить чарівне прибережне село Ергла з величною мечеттю Сиді-бу-менділь.

Святе місто Кайруан розташоване в 60 км. на південний захід від Суса. Засноване в 670 р. н. е., Кайруан в ісламському світі вважається за четверту за значенням святиню після мекки, Медіни і Єрусалиму. У країнах Магріба вважають, що семикратне паломництво в Кайруан прирівнюється до хаджу до мекки. Його велика мечеть Сиді Окба з лісом мармурових колон, привезених з Карфагена і могутнім мінаретом у вигляді 100-метрової триярусної башти-піраміди, є одним з шедеврів ісламської архітектури. Інтерес представляють мечеть Цирульника з усипальнею особистого перукаря пророка Мухаммеда - Абу Джама ель-балаві (Сиди Захиб), мечеть Трьох Дверей (IX ст.), культове джерело Бір Барута, де була знайдена золота чаша з мекки, кайруанські медресе, кладовище, звідки душа мусульманина відправляється прямо в рай, розташовані біля міської стіни іригаційні басейни (IX ст.), Центр ковроделія (Кайруан є центром виробництва знаменитих вузликових килимів), Національний музей ісламського мистецтва і руїни княжого палацу в Реккаді.

  24 км. на південь від Суса лежить Монастір , стародавня релігійна столиця Тунісу і сучасний міжнародний центр відпочинку. Головна історична визначна пам'ятка Монастіра - залишки Рабат Хартема, оборонної споруди VIII ст., що пізніше стало частиною могутньої фортеці-касби, ворота Баб-ас-Сур і Баб-ад-дерб (XIII ст.), склепінчаста мечеть (Iх-х1 вв.), прикрашений чотирма куполами Мавзолей першого президента незалежного Тунісу Хабіба Бургиби, Музей ісламського мистецтва з розкішною колекцією стародавніх рукописів, тканин і виробів з скла епохи Фатімідів, а також мечеть імаму Сиди Алі ель-мезері на величезному кладовищі Куббу, бути похованим на якому вважається у мусульман за велику честь. Узбережжя тут достатньо "нудне", зате басейни готелів створені по останньому слову дизайну і техніки.

На північ від Монастіра майже на 6 км. тягнеться безперервний ланцюг готелів курортної зони Ськанес з прекрасним гольф-клубом і чудовою школою верхової їзди.

  45 км. південніше Монастіра лежить старовинний пунічний порт і столиця Тунісу в епоху Фатімідів - Махдія. Головна родзинка району - розкішні пляжі з білим піском і відносно мала кількість туристів. Цікаві середньовічна Медіна, осереддок сувенірних магазинів, кафе і ресторанів, живописна набережна, чудова маленька площа Танок дю Каїр з восьмикутним мінаретом мечеті Мустафа Гамза (1772 р.), Велика мечеть (1965 р.) - точна копія побудованої в 921 р. мечеті, зруйнованої в 1554 р. іспанцями, маленька мечеть Слімане Гамза, Музей ісламської культури, Національний музей Махдії біля воріт Скіфа Ель-кала, фортеця Бордж ель-кебір (XVI ст.), пунічне кладовище з музеєм Салатка і центри підводного плавання.

Друге за величиною після столиці місто Тунісу - Сфакс, лежить південніше Махдії, на північному мисі затоки Габес. У цьому крупному промисловому місті, проте, збереглася безліч цікавих туристичних об'єктів - стіни аглабітськой Медіни з широкими комірами Баб Эд-диван ("Ворота Ради", XIV ст.), мечетями Джамі ель-азузейн ("мечеть Двох Старих", 849 р.) з масивним мінаретом і Сиди Ель-бахрі ("Повелителя морить"), три монументальні арки, палац Дар Джеллулі (XVII ст.), в якому зараз розташований Музей народних традицій, а також Археологічний музей.  20 км. від Сфакса лежить покритий пальмовими гаями архіпелаг Керкенна - новий туристичний район. На островах Сиді-фредж (Рамла), Шарги (Великий Керкенна) і Гарбі (Меліта) можна насолодитися відокремленим відпочинком в оточенні чистісінького моря.

Замикає затоку місто Габес, назване римлянами Такапса. Лежаче на краю Великої Пустелі, воно є обширним оазисом з трьохсот тисяч пальм. В ході боїв Другої світової війни це стародавнє місто позбулося практично всіх своїх визначних пам'яток, і в наші дні представляє інтерес тільки як відправна точка численних турів і сафарі в піски Сахари. В центрі міста лежить "Серце Уеда" - водоймище, яке і дає життя місту, розкинувши на всі боки цілу систему зрошувальних каналів.

Острів Джерба відомий з часів античності. Ще Одіссей,що першим  відвідав цей острів, назвав його "островом лотофагів" (поїдають лотоса). Навіть в наші дні цей курорт пов'язаний з континентом античною римською дорогою. Окрім хороших пляжів з прозорою водою, визначними пам'ятками острова є одна з найстародавніших синагог в світі і місце паломництва євреїв зі всього світу - Гриба (VI ст. до н. е.) в Ер-ріяде (тут зберігаються свити однієї із найстарших в світі Тори і покоїться один з авторів Талмуда - Шимон Панів Ясхаї). Цікаві також форт Бордж ель-кебір ("велика башта", XIII ст.) в місті Хумт Сук, Краєзнавчий музей в мавзолеї Сиди Зітуні, а також безліч мечетей, серед яких виділяються Джамаа-ель-горба, Ех Шейх і Джамаа Еттрук, що належать різним напрямам в ісламі. У лабіринтах Медіни Хумт Сука таяться десятки будинків "мензелі" з куполами в традиційному арабському архітектурному стилі, а в прибережних скелях, як говорять легенди, заховані незліченні скарби легендарного пірата Дрогута Рєїса.

Внутрішні, пустинні райони країни, часто не менш цікаві, чим морське побережжя.  30 км. західніше Махдії (210 км. на південь від Тунісу) лежить знаменитий Ель-Джем (римський Фісдрус), що славиться своїм величезним Колізеєм (230-238 рр. н. е., внесений до списку Світової Спадщини ООН), що чудово зберігся, заввишки 38 м. і діаметром 430 м., - три його поверхи вміщали до 40 тис. глядачів (по величині - третій в світі і перший по збереженню). Збереглися підземелля, в яких містилися гладіатори і дикі тварини. Щорічно з липня по серпень на арені колізею проходять фестивалі класичної музики - акустика цієї споруди просто прекрасна. У Ель-Джеме також хороший Археологічний музей з цікавою колекцією римських мозаїк.

Найбільше місто на півдні Тунісу і одне з якнайдавніших міст Тунісу - Гафса, в якій цікаві фортеця XV століття і Велика мечеть. У "столиці оазисів" Таузарі (Тозер) варто ознайомитися з "фініковими ринками", одним з кращих в країні музеєм Дар Шераїт, мечеттю Блад-ель-хадхар (XI ст.), лабіринтом вулиць старого міста Улед ель-хадеф, зоопарком  і сюрреалістичним солончаком Шотт Ель-джерід, вся поверхня якого покрита соляною товщею в 50 м.

Між Гафсою і Таузаром тягнуться красиві ландшафти, зокрема найкрасивіші оазиси Тунісу - Мідес, Шебіка і Тамерза, в яких була знята не одна сотня фільмів. На північ від Гафси лежить Сбейтла (стародавня Сефетула), що по праву гордиться ансамблем римських споруд, що найбільш збереглися, в країні - тріумфальна арка, ворота Антонія Пія, арка Діоклетіана, руїни Форуму і Капітолія з храмами Юпітера, юнони і Мінерви і театру, а також могила християнського мученника - єпископа Юкундуса, візантійські оборонні соруженія і християнські церкви IV-V вв.

"Столиця Сахари" - Нефта, вважається за другий після Кайруана релігійний центр країни, і налічує 24 мечеті із золотими куполами, багато хто з яких було побудовано в період XV-XVI ст. Тут також розташований так званий "кошик" - улоговина в скелі, що дає початок безлічі чистісіньких артезіанських джерел, що дають життя безводій пустелі.

"Ворота пустелі" - Дуз, з усіх боків оточений барханами пустелі і славиться своїми традиціями, що дбайливо зберігаються, "фестивалем Сахари", традиційним базаром і своїми фініковими гаями (стверджують, що тут більше 800 тис. фінікових пальм). З Дуза можна відправитися в багатоденну подорож по Сахарі, відвідати район Ель-хофра, де сходяться кам'яна і піщана пустелі, або побувати в унікальному гірському районі Матмата (400 км. на південь від Тунісу), де лежать самі "дикі" ландшафти, де знімалися "Зоряні війни" Лукаса і де розташовано найдавніше скельне поселення країни. По всьому району розкидані десятки укріплених поселень-замків "ксар" і берберських поселень, таких як Меденін, Метамера, Джуама, Татавін, Дуїре, Шеніні або Гермесса.
Туніс
Місцевий час:
09:10, 25.04.2019
Курс валют НБУ:
100 UAH = 9,015 TND
032 243 77 22
067 671 38 83
79017, м.Львів
вул. К.Левицького,97